MKÜ DE Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi

1992 yılından bu yana bilime ve halkın yaşamının her alanında hizmet eden Mustafa Kemal Üniversitesi 20. yılında çok önemli bir ünitenin açılışını yaptı.
MKÜ DE Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi
Hatay'da ilk ve tek olan üçüncü basamak Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesi Mustafa Kemal Üniversitesi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Şilfeler'in sorumluluğunda hizmete girdi.
Dün, MKÜ Tıp Fakültesinde gerçekleştirilen Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesinin açılış törenine MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, MKÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Duru, Mustafa Kemal Üniversitesi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Şilfeler ve öğretim üyeleri katıldı.
MKÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinin Yeni doğan Yoğun Bakım açılış töreninde bir konuşma yapan MKÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Duru; “554 yatak kapasiteli hastanemizde, 11ameliyathane, 27 poliklinik ve 64 yatak kapasiteli yoğun bakım bulunmaktadır. Bunlar: 20 yataklı 3. Basamak yoğun bakım(10 dâhiliye, 10 cerrahi) 10 yataklı 2. Basamak genel yoğun bakım, 5 yataklı KVC, 8 KYB, 16 yataklı 3. Basamak ve 5 yataklı 1. Basamak yeni doğan yoğun bakım ünitemiz bulunmaktadır.
Sayın rektörümüzün değerli katkılarıyla hastanemizin her geçen gün 3. Basamak sağlık hizmetini layıkıyla yerine getirmeye devam etmektedir. İlimizin ihtiyacı olan ve il dışına sevklerin önemli bir bölümünü oluşturan yeni doğan yoğun bakım hastaları için hastanemizde 21 yataklı yeni doğan yoğun bakım ünitesi açtık. Sorumlu öğretim üyemiz Yrd. Doç.Dr. İbrahim Şilfeler yönetiminde hastalara hizmet vermektedir.

Bu yeni doğan yoğun bakım hizmeti ilimizde önemli bir rahatlamaya neden olacaktır. Hastaların il dışına gitmeleri önlenerek hastaların hem maddi kaybı hem zaman kaybını ve hastaların transfer anında oluşabilecek riskler de önlenmiş olacaktır.”dedi.
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de yaptığı konuşmada; “Hastaneler toplumun gözbebeği olan kurumlardır. Hastanemiz her gün yeni bir hizmeti ayağa kaldırmaktadır. Araştırma ve Uygulama Merkezlerimiz kuruldu ve yenileri kurulmaya devam ediyor.
Bu hizmetler 550 tanesi öğretim üyesi olmak üzere 1054 akademik personel, 750 idari personel ve çeşitli görevdeki 500 destek personeli ile yürütülmektedir. Büyük bir özveri ve gayret gerektiren bu çalışmaların geçmiş yıllarda olduğundan daha üst seviyede yürütülebilmesi için her düzeyde yeniden bir örgütlenme ve kurumsallaşma çalışması hiç durmadan sürdürülmekte ve yenilenmektedir.
Eğitim-Öğretim ve Araştırma-Geliştirme misyonumuzu desteklerken, üniversitemizin toplum yararına uygulamalar sorumluluğu ile kurulmuş olan Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Diş Hekimliği Kliniği tarafından bölge insanımıza 3. basamak sağlık hizmetleri sunumunda önemli bir merkez haline gelmiştir. 550 yatak kapasitesi, modern laboratuar ve görüntüleme imkanları ile donatılmış altyapısı ve 11 ameliyathanesi ile 7 gün 24 saat hizmet veren hastanemiz devletimizin Hatay'daki en önemli yatırımları arasında yer almaktadır.” dedi.