MKÜ REKTÖRÜ GÜDER BASIN LA YEMEKTE BULUŞTU

Rektör GÜDER, yerel ve yaygın basın temsilcilerine 20.yıl anısına PLAKET verdi.
MKÜ REKTÖRÜ GÜDER BASIN LA YEMEKTE BULUŞTU
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Üniversitenin; akademik, idari kapasitesi ve fiziki alt yapısında meydana gelen gelişmelere bağlı olarak kaliteli bir eğitim kurumu olma yolunda geldiği mesafede başladığı noktadan fersah fersah ilerlediğini kaydederek, büyük bir birikimin ve dinamizmin doruğunda olmayı hedefleyen yönetim anlayışıyla bilişim ve iletişim alanında son derece hızlı gelişmelerin yaşandığı günümüzde, yükseköğretim kurumlarının da bu dinamizmin bir parçası olması gerektiğine inanarak bu önemli rolü benimseyerek bunun bilincinde olan gençler yetiştirmeyi hedef edindiklerini bildirdi.
Tayfur Sökmen Kampüsünde ağırladığı Hatay'ın tüm yerel ve yaygın basın temsilcilerine hitaben yaklaşık 1 saat süren konuşmasında İlk kez 2011 yılı için, Akademik ve İdari personeli ile Öğrencilere yönelik memnuniyet anketleri uygulanarak İç paydaş analizine dayalı Kurumsal Öz değerlendirme Raporu yayınlandığını, Dış paydaş memnuniyet anketlerine dayalı analizler tamamlandığında Türkiye'de ilk kez bir üniversite tarafından dış paydaş görüşlerine dayalı Kurumsal Öz değerlendirme Raporunun yayımlanmış olacağını belirten Rektör GÜDER şöyle devam etti.“Demokratik ve katılımcı yönetim anlayışını benimsemiş üniversitemiz, akademik ve idari birimlerin görüşlerine önem vermekte, ''Referans Fikirler Platformu'' gibi beyin fırtınası şeklinde yaptığı çeşitli toplantılarla öne çıkan tespitleri hayata geçirmektedir. Bu bağlamda birçok fikir alışverişinde bulunmanın bize sunduğu güzelliklerin sağlamasını yaptığımız tüm işlerde görmekteyiz. Basın, üniversitemizin kampüs dışındaki aynası, Hatay'la arasındaki köprüdür.İletişimin çağın en önemli alanlarından biri olması, sorumluluklarımızı da bir o kadar artırıyor ve derinleştiriyor. Bu gelişiminin çok daha önemli bir meyvesi, daha güçlü bir kurumsal yapıdır. İletişim dünyasının sorunları böylesi bir kurumsal yapıyı zorunlu kılmaktadır. Üniversitemiz, bu kurumsal yapıyı inşa ederek sinerji ve güç birliğini yaratma yolunda işbirliği ve dayanışmanın sinyalini 20. yıl kutlamasıyla geniş bir kitleye vermiştir. Bugün bu çerçevede siz değerli basın mensuplarıyla bir araya gelmek istedik.”
Konuşmasında basının işlevlerine de dikkat çeken Rektör GÜDER bu konuda şunları kaydetti:

“İlimizde faaliyet gösteren bütün basın kuruluşlarına eşit mesafedeyiz ve tarafsızız. Üniversitemizin kapıları, tüm bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerimiz her zaman basınımıza sonuna kadar açıktır ve açık olacaktır. Ayrıca basın bültenlerimiz aracılığıyla da faaliyetlerimizi ve çalışmalarımızı sizlere iletme gayretindeyiz.
Basın mensubunun mesleğin gerektirdiği dirayet ve bilgi ile donanmış olması, mesleğini sağlıklı bir şekilde icra edebilmesi gerekir. Aksi takdirde yeterli donanıma sahip olmayan bir basın mensubu, çok hür bir ortamda dahi otosansür sisteminin içine kolayca girebilir; hem de kendisini çok doğru ifade edemediği için hür olup olmaması çok da fark etmez. Bu yüzden çok iyi gazeteciler yetişmesi gerektiğini düşünüyorum. 
İlimizin, Üniversitemizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesiyle kalkınmasına önemli katkılar sağlayan basına verdiğimiz önem neticesinde Üniversitemizde İletişim Fakültemiz, ayrıca Antakya Meslek Yüksekokulu ile İskenderun Meslek Yüksekokulu'nda “Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümleri”miz mevcut olup yüksekokullarımızda bu bölümlerde öğrenim gören öğrencilerimize web tasarımından haber yazımına, uluslararası ilişkilerden pazarlamaya uzanan geniş bir yelpazede dersler sunulmaktadır. Ayrıca bu yıl radyo yayınına başlayarak televizyon kurma çalışmalarımızın da devam ettiğinin altını çizmek istiyorum.MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Cuma akşamı Tayfur Sökmen Kampüsünde akşam yemeğinde ağırladığı yerel ve yaygın basın temsilcilerine daha sonra katkıları anısına birer Plaket verdi.