MKÜ REKTÖRÜ PROF.DR. GÜDER TIP BAYRAMI 1.DÜNYA SAVAŞI SONUNDA BİR GRUP DOKTOR ADAYININ İŞGALE KARŞI SEMBOLÜDÜR

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, 14 Mart Tıp Bayramı ve Sağlık Haftasının, 1.Dünya Savaşının sonunda bir grup kahraman doktor adayının işgale karşı direnişinin sembolü haline getirildiği, daha sonra bu mesleği yürütmekte olan meslek mensuplarınında hatırlandığı ve güzel olayla yad edildiği hafta olarak kutlanmakta olduğunu söyledi.
MKÜ REKTÖRÜ PROF.DR. GÜDER TIP BAYRAMI 1.DÜNYA SAVAŞI SONUNDA BİR GRUP DOKTOR ADAYININ İŞGALE KARŞI SEMBOLÜDÜR
  Güder, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle MKÜ Tayfur Sökmen yerleşkesinde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasın ardından düzenlenen törende konuşan Güder, bu haftada tüm sağlık çalışanlarının kendi içerisinde mesleklerine dayalı görüşlerini paylaşacaklarını yeni bilgi, görgü artırımı ve edinilimler vasıtasıyla mesleği daha iyi düzeyde yaparak toplum içerisindeki saygınlıklarını bir kat daha artıracakları hafta olması temennisinde bulundu.
     MKÜ Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Eğilmez de ülkede hekimlik mesleğinin yeterince değer bulamadığını belirtti.
     Eğilmez, hekimliğin gerek eğitim gerekse uygulama aşamalarında zor ve sorumluluğu çok büyük bir bilim dalı olduğunun altını çizdi
 
 
 
     Son zamanlarda hekimliğe olan talebin azalmaya başladığını ifade eden Eğilmez, şöyle devam etti:
     ''Hekimler arasında iş yükü ve sorumluluğu yüksek olan hekimlerimizin maddi ve manevi desteklerinin yeterince gözetilmediği kanısı bulunmaktadır. Gece gündüz her yerde ve koşulda büyük özveriyle heyecanla görev yapan kendisini insana hizmet ilkesine adamış doktorlarımız ve sağlık personelinin bütün çabası, hastalanan insanları en hızlı şeklide sağlığına kavuşturmak., aynı zamanda sağlıklı olan insanları da sağlığını korumaktır. Halkımızın da hekimlerin çalışmalarını sadece kendi açılarından değil hekimlerimiz açısından da değerlendirmeleri ve ortam koşullarını da göz önünde bulundurmaları ve onların özverilerini yeterince değerlendirmeleri yararlıdır. Böyle bir yaklaşım meslektaşlarımızın özverileri ve görev duygularını kuvvetlendirici etki yapmaktadır''
     Törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Koç, Prof.Dr. Mehmet Dalkız, MKÜ Sağlık ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Mustafa Arslan ve öğretim görevlileri ve üyeleri katıldı.