MKÜ Rektörü Prof. Dr.Güder’den Vali Lekesiz’e Ziyaret

Mustafa Kemal Üniversitesi  Rektörü  Güder Vali Lekesiz’i makamında ziyaret ederek, üniversiteye katkılarından dolayı plaket takdim etti.
 
MKÜ Rektörü Prof. Dr.Güder’den Vali Lekesiz’e Ziyaret
Kurma ve Yaşatma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özbuğday  gerçekleşen ziyarette konuşan Prof.Dr.Güder, 10 Kasım 1992’de kurulan MKܒnün 20.hizmet yılını tamamlandığını hatırlatarak, çalışmaları hakkında bilgi verdi. 
Üniversitelerin,ülkenin nitelikli insan ihtiyacını tedarik etmek üzere gençleri yetiştiren bilim, kültür, sanat, spor alanlarının yanı sıra topluma hizmet etmeye çalışan kurumlar olduğunu vurgulayan Prof.Dr.Güder, ‘MKÜ ilk kez 1992’de Sayın Valimiz Utku Acun’un Hatay halkına yazmış olduğu açık mektupla, bir üniversite vakfının kurulması, Hatay Valiliği’ne bağlı olarak kurulacak bu vakıf bünyesinde katkıda bulunacak hayırseverlerle bir komisyon teşkil ettirilmesi, hem üniversitenin bir kurucu mali kaynağının oluşturulması hem de bir üniversite kurulması hedeflenmişti. Bu kapsamda yapılan çalışmalar bugün 20 yaşında bir üniversite kurulmasına kaynaklık etmiş oldu.’dedi. 
Prof.Dr.Güder, ‘Üniversitenin kuruluşunda ana fikri oluşturan dönemin Valisi ve akabinde de  Valiliğimize bağlı olarak kurulmuş olan Koruma ve Yaşatma Vakfımızın doğal Başkanı olan Sayın Valimiz M. Celalettin Lekesiz’e, geçmiş dönemlerde hizmet etmiş olan tüm valilerimizin de hizmetini anarak Teşekkür Plaketi sunmayı arzu ettik. Kabulünden dolayı teşekkür ederiz.’diye konuştu. 
Koruma ve Yaşatma Vakfı Başkanı Ali Özbuğday da kuruluşundan bu yana vakfa hizmeti geçen tüm Valilere ve üniversite hocalarına teşekkür etti. 
 Lekesiz de, ‘Bu plaketi geçmişte hizmet verenlerin adına alıyorum. Başta vakfın kurucusu Sayın Valimiz Utku Acun olmak üzere dönemin Rektörü, işadamları, o dönemden itibaren gelerek omuz veren, bu yükü kaldırmak için sahiplenen geçmişteki görevlilere, şimdi de bu işi en iyi şekilde yürüten Rektörümüz ve Vakıf Başkanımıza, yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederim.’dedi. 
Lekesiz, ‘Biliyoruz ki bilim pahalı, ama bilim üretmeden de günümüz dünyasında ayağımız yere sağlam basamaz. Dolayısı ile üniversitemiz ilimizin göz bebeği. Gereken desteği vermemiz lazım. Üniversitemizi ilimizin tamamına mal olacak şekilde halkla buluşturan, il ile kucaklaşmasında büyük çaba harcayan Sayın Rektörümüze, üniversitemize destek sunan işadamlarımıza teşekkür ediyor,  nice 20’li 120’li yaşlar diliyorum.’şeklinde konuştu. 
Prof. Dr. H. Salih Güder daha sonra Vali Lekesiz'e plaket ile büyük Türk düşünürü, halk şairi Yunus Emre’nin bir şiirinin yer aldığı tablo takdim etti.