MKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. M. ŞEREFETTİN CANDA NIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

MKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. M. ŞEREFETTİN CANDA"30 Ağustos Zafer Bayram nın 88. yıldönümünü içtenlikle kutladı
MKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. M. ŞEREFETTİN CANDA NIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI
Türk ulusunun bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz bir anıtı olan Büyük Zafer, Türk ordusunun yüksek kudret ve kahramanlığının bir göstergesi olmakla kalmamış, ulusal birlik ve beraberliğin ne kadar büyük ve zinde bir güç olduğunu da ortaya koymuştur. Türk ulusunun yok olduğu zannedildiği dönemde 19 Mayıs 1919’da yanan meşale, 30 Ağustos 1922’de askeri zaferle sonuçlanmıştır.
 
Bu büyük zaferin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Milli tarihimiz çok büyük ve parlak zaferlerle doludur. Fakat Türk milletinin burada kazandığı zafer kadar, kesin neticeli ve bütün tarihe, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni yön vermekte kesin tesirli böyle bir meydan muharebesi hatırlamıyorum" sözüyle, 30 Ağustos Zaferi'nin tarihteki yerini ve önemini anlamlı biçimde ortaya koymuştur."
 
Bu gün de, bizlere düşen görev, canımızdan aziz bildiğimiz, bin yıldır üzerinde yaşadığımız vatan topraklarını sonsuza kadar koruma azmini sürdürmektir.
 
"30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıldönümünü içtenlikle kutluyor, bu ülkeyi bizlere miras bırakan Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi şahsım ve üniversitem adına saygı ve minnetle anıyorum.