MKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. M. ŞEREFETTİN CANDA NIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

MKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. CANDA:19 MAYIS 1919 DA YANAN KURTULUŞ MEŞALESİ 30 AĞUSTOS 1922 DE ASKERİ ZAFERLE SONUÇLANMIŞTIR
MKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. M. ŞEREFETTİN CANDA NIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, ''19 Mayıs 1919'da yanan kurtuluş meşalesi, 30 Ağustos 1922'de askeri zaferle sonuçlanmıştır'' dedi.
     Canda, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Türk Ulusu'nun bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz bir anıtı olan büyük zaferin, Türk Ordusu'nun yüksek kudret ve kahramanlığının bir göstergesi olduğunu kaydetti.
     Üzerinde yaşanan vatan topraklarını sonsuza kadar koruma azmini sürdürmek gerektiğini belirten Canda, şöyle devam etti:
     ''Türk Ulusu'nun yok olduğu zannedildiği dönemde 19 Mayıs 1919'da yanan kurtuluş meşalesi, 30 Ağustos 1922'de askeri zaferle sonuçlanmıştır. Milli tarihimiz çok büyük ve parlak zaferlerle doludur. Fakat Türk Milleti'nin burada kazandığı zafer, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni yön vermiştir. Bizlere düşen görev, canımızdan aziz bildiğimiz, bin yıldır üzerinde yaşadığımız vatan topraklarını sonsuza kadar koruma azmini sürdürmektir. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88. yıl dönümünü içtenlikle kutluyor, bu ülkeyi bizlere miras bırakan Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi şahsım ve üniversitem adına saygı ve minnetle anıyorum.''