MKÜ ÜROLOJİ KONFERANSI

Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri tarafından günümüz şartlarında alanında en ileri tekniklere uygun olarak yapılan tanı ve tedavi metotları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

MKÜ ÜROLOJİ KONFERANSI

MKÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi toplantı salonunda yapılan toplantıya Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sadık Büyükbaş, Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Duru, Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimiz ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.
Toplantının tanıtım konuşmasını yapan Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Namık Kibar, “Hayatımızın her safhasında ayrılmaz bir bütün olan teknolojinin tıpta çok fazla yeri olduğunu, her alanda çok fazla yer kapladığını belirtmek isterim. Çünkü teknoloji olmadığı zaman bugün tıbbın ne teşhisini ne tedavisini uygulamamız mümkün değil. Ürolojide 40. yılımı dolduruyorum, bu 40 yılın içinde 30 yılın evvelini düşündüğümüzde vay dışarıda bunlar yapılıyormuş. Bunlar sadece ağabeylerimizden, hocalarımızdan, büyüklerimizden işittiğimiz şeylerdi. Bugün Türkiye’de çok ileri teknolojik aletler kullanılmaktadır. Mesela Hatay’dan örnek vermek gerekirse Reyhanlı’da, Samandağ’da, Dörtyol’da bile tıbbi ve teknolojik aletler bulunmaktadır. Bugün bu kasabalarda bulunan aletlerin açılımı için takdimi için bakan seviyesinde insanlar alınan eğitim hastanelerine gelirdi. 1981 yılında ilk tomografi cihazı alınmıştı. Biz Mustafa Kemal Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı olarak; 1 profesör, 2 doçent, 4 yardımcı doçentle müteşekkil 7kişilik bir grubumuz var. Ürolojide olması gereken hemen hemen aletlerimizin tamamı mevcuttur. Türkiye’de yapılmış olan yapılmakta olan her türlü ürolojik teşhis ve tedavi yöntemleri de, Avrupa standartlarındaki başarı oranlarını yakalamıştır.” dedi.
Konuşmasına yüzükten bir insan geçer mi sorusuyla başlayan ve bu sorusuna geçer yanıtını veren Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Rifaioğlu, bunların hepsi bir illüzyon olduğu için bunun asıl cevabı Endoüroloji’dir. Endoüroloji, insan yolları içerisindeki böbrekten dış idrar yoluna kadar olan taşların diğer bozuklukların darlıklar, tümör oluşumlar, endoskopik yani kesi yapılmadan kapalı yolla tedavileriyle ilgilenen bilim dalıdır. Kliniğimizde, Robotik Cerrahi dışında ESVL, Perkütan Cerrahi, URS, Siteskopi ve Laparoskopi ameliyatlarını yapmaktayız. ESVL, taş kırma diye halkımızın da bildiği vücut dışından şok dalgalarıyla taş kırma metodudur. Günümüzde böbrek taşlarının tedavisinde en sık ve güvenle kullanılan yöntemi şu anda kliniğimizde çocuklar da dâhil ESVL tedavisi yapmaktayız ve hiçbir hastamızı da sevk etmiyoruz. Günümüzde böbrek taşı ameliyatlarında kapalı böbrek taşı (perkütannefrolitotomi) ameliyatı kullanılıyor.

Bu yöntemde sırttan yapılan tek veya iki adet bir santimetrelik kesi açılıyor. Özel ekipmanlarla böbreğe giriliyor ve taşlar böbreğin içerisinde santimetrelik delikten geçebilmesi için özel cihazlarla kırılıyor. Perkütan ameliyatı bütün böbrek taşlarının hepsine yapılabiliyor. Perkütan ameliyatının avantajları özellikle yara iyileşmesinin yavaş olacağı durumlarda şeker hastalığı gibi, akciğer rahatsızlığı ve bunu geciktiren steroit kullanan hastalarda bir santimetrelik bir kesi hemen iyileşebiliyor. Altın standart tedavi olarak böbrek taşlarında öneriliyor. Son bir yılda perkütan ameliyatı sayımız 38,retrükıratintinarel cerrahisi 16, kişisel PNL deneyimi 450 vaka deneyimimiz var. Sonuç olarak biz adamı yüzükten geçiririz. Ekmeğimizi taştan çıkartırız. Amerika’da ne yapılıyorsa üniversitemizde de yaparız.” diyerek sözlerini tamamladı.
Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sadık Görür yaptığı konuşmada, “Laparoskopi, açık ameliyatların hepsinin aslında kapalı ameliyat şeklinde yapılması işlemidir. NiyeLaparoskopik Cerrahi diye bakacak olursak dünya cerrahisi artık bu noktada olduğu içindir. Laparoskopi günümüz cerrahi tıbbında, ürolojide başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Laparoskopi de deneyim için yeterli sayı, perkütanda bu sayı 50-60’ larda iken, dünyada deneyimli olmak için geçerli sayı ortalama her bir işlem için 30 civarında kabul ediliyor. Kliniğimizdeki rakamlara baktığımız da ise biz 30 rakamını çok çok aştık. 100’den fazla laparoskopik işlemi gayet başarılı bir şekilde %0 komplikasyonla uyguluyoruz. Laparoskopik ameliyatlarda Türkiye’de başlayan ilk kliniklerden bir tanesiyiz. Ayrıca kliniğimiz Hatay bölgesinde laparoskopiküroloji cerrahi yapan tek merkez olmasıyla da yine övünç duyulacak bir özelliğe sahiptir.”dedi.
Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, “6 yıl içerisinde 550 yatak kapasitesi, 150 civarında öğretim üyesi bir o kadar uzmanlık eğitimi almakta olan asistan hekiminde bir arada bulunduğu yaklaşık 300 hekim ve bir o kadar da destek personelinin bulunduğu bir hastanenin oluşturulmasının esasen başlı başına çok önemli bir başarı olduğunu hepimiz değerlendirebiliriz. Bu başarılar içerisinde bu toplam başarıyı tetikleyen ayrıca özel ameliyatların özel tedavilerin yapıldığı bir kurum olmakta bizim başarımızı yeni, farklı bir boyutunu herkesin gözlerinin önüne seriyor.Bizim başarılı olmamızdan ziyade bu cerrahi yöntemlerin üzerinde uygulanmış olduğu hastaların sağlığına kavuşması bizim için önemli, başarımızın esas nedeni budur. Yoksa bizim mesleki kariyerimizde çok önde çok ilerde olmamız değildir başarı, başarı bunun sağlığa yansıması insan sağlığına yansımasıdır. Birbirlerini destekleyen iki mekanizma olarak hekimlerimiz ne kadar başarılı sağlıklı güvenli ameliyatlar gerçekleştirirlerse hastalarımızda o oranda daha konforlu bir yaşama kavuşmuş olacaklar.” diyerek konuşmasını tamamladı.

MKÜ ÜROLOJİ KONFERANSI haberi 14 Kasım 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  200320 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle