MKÜ VE İTÜ DEN ORTAK ÇALIŞMA

MKÜ nün ev sahipliğinde İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrenci ve öğretim üyelerinden oluşan bir ekip ile MKÜ Mimarlık Bölümü öğrenci ve öğretim üyeleri tarafından Mimari Proje Dersleri kapsamında ortak mimari atölye çalışması ve proje jürisi faaliyeti gerçekleştirildi.

MKÜ VE İTÜ DEN ORTAK ÇALIŞMA

Mimarlık Bölümü eğitim sisteminin temelini oluşturan uygulamalı proje derslerini alan öğrencilerin tasarım/uygulama kabiliyetlerini geliştirmek ve proje çalışmalarını farklı Mimarlık okullarından çok sayıda öğretim elemanının katkıları ile harmanlayarak dinamik bir ortamda sunmaları amacıyla bu ortak çalışma programı oluşturuldu.Bu bağlamda, Bölümümüz son sınıf öğrencileri Ekim ayında İTܒye bir çalışma ziyareti düzenlemiş, devamında 22 Kasım-25 Kasım tarihleri arasında İTÜ Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Şentürer, Doç. Dr. Senem Deviren, Araş. Gör. Hakan Tüzün Şengün ile üniversitemiz Mimarlık Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Mert Nezih Rifaioğlu, Yrd. Doç. Dr. K. Göze Akoğlu, yarı-zamanlı öğretim görevlileri Müfit Tennioğlu ve Koray Seküçoğlu’nun danışmanlığında her iki üniversitenin dördüncü sınıf Mimarlık Bölümü öğrencileri ortak hazırladıkları atölye çalışmalarının sunumunu gerçekleştirdi. Ayrıca MKÜ Mimarlık Bölümü’nü ziyaret etmek için Paris La Vilette Mimarlık Okulu'ndan gelen Dr. Pierre BOUCHE ve Dr. Claudio SECCİ çalışmanın ikinci gününde gerçekleştirilen proje jürisine katılarak öğrencilerin ortak çalışmalarını yorumlayarak katkılarını sundular. Çalışmanın ilk gününde Antakya tarihi kent dokusu ve Antakya'nın mimari dokusunun gelişimi ile ilgili araştırma yapıldı. Bu kapsamda Eski ve Yeni Arkeoloji Müzesi, Hilton Müze Otel şantiyeleri gezildi ve Antakya tarihi kent dokusunda bulunan anıt eserler ile konut dokusu üzerinde incelemeler yapıldı. Çalışmanın ikinci gününde öğrenciler güz döneminin başından itibaren çalıştıkları İstanbul Metropolü'nde belirlenen 7 alan üzerine hazırladıkları ortak projelerini 10 kişilik uluslarası jürinin önünde gece 23.00'a kadar sundu ve projelerine yönelik görüş ve öneri ve katkıları aldı. Jüri İngilizce-Türkçe olarak çift dilde yapıldı.   Çalışmanın üçüncü gününde Antakya yakın çevresine kültür gezisi düzenlendi. Tarihi yapılar, arkeolojik ören yerleri ve kırsal yerleşimler üzerine incelemeler yapıldı. Çalışmanın son gününde İTÜ ve Üniversitemiz öğrencileri Mimarlık Bölümü stüdyosunda çalışarak Antakya'daki mimari oluşumlar üzerine değerlendirmeler yaptılar. Üniversitemiz Rektörlüğü ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı’nın yakın ilgi ve ev sahipliği karşısında memnuniyetlerini ve teşekkürlerini ifade eden İTÜ öğrenci ve öğretim üyeleri verimli ve bir o kadar da keyifli bir çalışma ziyareti geçirdiklerini belirterek Üniversitemizden ayrıldılar.

MKÜ VE İTÜ DEN ORTAK ÇALIŞMA haberi 28 Kasım 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  52900 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle