MKÜ'de deney hayvanları kullanım sertifikası eğitim kursu

 MKÜ Veteriner Fakültesi'nde düzenlenen kursun amacının, deney hayvanları üzerinde yapılacak tüm eğitim ve araştırma amaçlı uygulamalarla ilgili ''Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu'' başvurularında araştırıcılar için gerekli olan deney hayvanı kullanım sertifikasının verilmesi olduğu kaydedildi.
MKÜ'de deney hayvanları kullanım sertifikası eğitim kursu
  MKÜ Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu (HADYEK) yönergesine göre eğitim verilecek kursiyerlere, üniversitedeki deney hayvanları ünitesinde tavşan, sıçan, fare, balık gibi küçük deney hayvanları üzerinde de uygulama yaptırılacağı belirtildi.
     MKÜ HADYEK Başkanı Doç. Dr. Enes Altuğ koordinatörlüğünde MKÜ Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile yürütülen sertifika eğitiminin 40 saat teorik, 40 saat de uygulamalı olacağı, eğitim sonunda yapılacak bitirme sınavında başarılı olan kursiyerlere Mustafa Kemal Üniversitesi HADYEK onaylı ''Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası'' verileceği bildirildi.
     Ücretli olan kursa, sağlıkla ilgili 4 yıllık ve üzeri eğitim veren fakülte ve yüksekokul mezunlarıyla ziraat fakültesi zootekni, fen edebiyat fakültesi biyoloji ve su ürünleri fakültesi mezunlarının katılabileceği ifade edildi.