MKÜ'DE MİMARİ TASARIM GİRİŞİMLERİ

 Mustafa Kemal Üniversitesi'nde (MKÜ) Mimarı Tasarım Girişimleri adı altında bir etkinlik düzenlendi.
MKÜ'DE MİMARİ TASARIM GİRİŞİMLERİ
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, MKÜ Tayfur Sökmen Yerleşkesi Veteriner Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Toplantı Salonu'nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, insanın medeniyet tarihi içerisinde sahip olduğu birikimiyle ihtiyaçlarını dikkate alarak ve yeniden yorumlayarak binalar yapmak gerektiğini kaydetti.
     Aksi takdirde yapılan binaların hiçbir zaman insana hizmet edemeyeceğini belirten Güder, içinde belki mecburiyetten dolayı yaşanılacak ama istenilen fonksiyonu hiçbir zaman veremeyeceğini belirtti.
 

     Güder bu asırda yapılması gerekenin, medeniyetin getirmiş olduğu birikimi, yeniden yorumlayarak insan odaklı binalar, sosyal ortamlar ve kampüsler oluşturmak olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:
     ''Üniversitemizin kuruluşundan itibaren bugüne kadar çok değeli emeklerle, katkılarla ve özveriyle oluşturulmuş tesislerimiz var. Burada olduğu gibi toprak yapısından, coğrafyadan, iklimden ve hakim rüzgardan faydalanarak, fakat mimari yapıdan belki yeteri derecede faydalanmayarak ortaya çıkardığı aksaklıklar ve eksiklikleri üzerinde taşıyor. Üniversitemize kazandıracakları yeni tesisleri, şimdiye kadar üretilen varlığın üzerinde bir anlayışla oluşturarak akademik yaklaşıma, mimarinin prensiplerine ve kurumsal kimlik disiplinine uygun bir şekilde revize etmek gerekiyor. Böylece kurmuş oldukları akademik yaşantının insan odaklı, öğrenci odaklı ve daha fonksiyonel hale gelmesini sağlayacak.''
 

     İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yüksel Demir, ise üniversite yerleşke alanı planlama çalışması ve mimari tasarım önerileriyle ilgili MKÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri ile Yapı İşleri Daire Başkanlığı personeline slayt gösterisi şeklinde sunum gerçekleştirdi.
     Mardin Artuklu Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi'ndeki mimarı yapılardan örneklerle sunumunu gerçekleştiren Demir, şehirlerde deneme yapmanın mümkün olmadığını, o yüzden deney yapmak yerine mühendislik tekniklerini kullanmanın daha isabetli olacağını ifade etti.
     Demir, bazı şehirlerin özellikle geleneksel yöntemlerle zaman içerisinde üzerine yerleştikleri konumla nasıl bir ilişki kurduklarını, bunda doğal ve kültürel faktörlerin etkili olduğunu ve bu verileri anlamaya çalışarak bu veriler ışığında yerleşmede kullanılan prensipleri ortaya çıkardıklarını kaydetti.