MKÜ'de tarım paneli

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, tarım arazilerine zarar veren çiftçilerin tespit edilip haklarında yaptırım uygulanması gerektiğini belirtti.
MKÜ'de tarım paneli
   MKÜ Tayfur Sökmen yerleşkesindeki Atatürk konferans salonunda düzenlenen ''Amik Ovası'nda Yanlış Arazi Kullanımı, Anız Yakma Sorunu ve Çözüm Önerileri'' konulu panelin açış konuşmasını yapan Güder, üniversitelerin toplumun sorunlarını herkesten önce gören ve bu sorunların çözümü için toplumu yönlediren önemli kurumlar olduğunu söyledi.
     Güder, MKÜ'nün 20 yıldır bulunduğu coğrafyada topluma hizmet uygulamaları ve bilim alanındaki çalışmalarla toplumun refahı için çalıştığını vurgulayarak, Amik Ovası'nın, Türkiye'nin en verimli arazilerinden kabul edildiğini dile getirdi.
     Amik Ovası'nda yanlış arazi kullanımı ve anız yakımından dolayı tarım arazilerinin büyük zarar gördüğüne değinen Güder, bu sorunun önüne geçebilmek için toplumun aydınları olarak ciddi adımlar atmak gerektiğini kaydetti.
     Güder, söz konusu sorunların halk tarafından bilinmesi ve bir daha bu tür yöntemlere başvurulmaması için toplantılar, konferanslar hatta eylemler yapılmasının zorunlu bir durum olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
     ''Tarım arazilerine zarar veren çiftçilerin tespit edilip haklarında yaptırım uygulanması gerekiyor. Milletin öz varlığı olan bu araziler şu anda birilerinin elinde olabilir fakat bu topraklara hiç kimsenin zarar vermeye hakkı yok. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün kuracağı bir yapı ile çok kıymetli olan bu arazilere zarar verenlerin tespiti ve arazilerin kontrolünün yapılması gerekiyor. Bu zararların önüne geçmek için çiftçilere caydırıcı cezalar uygulanmalı, hatta verilen desteklerin çekilmesi şart. Aksi takdirde bu araziler, yanlış kullanım ve anız yakma sorunundan dolayı çok büyük zarar görecek.'' Bunun bilinmesi gerekiyor.''
     Açış konuşmasının ardından MKÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özdemir başkanlığında Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Şeref Kılıç, ''Amik Ovası'nda Toprak Etüt Çalışması ve Arazi Kullanım Planlaması'', Yrd. Doç. Dr. Kemal Doğan, ''Anız Yakmanın Zararları'', Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Çelik, ''Korumalı Toprak İşleme Sistemi'', MKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serap Görücü Keskin de ''Alternatif Anız Yönetim Şekilleri ve Bu Amaçla Kullanılan Makineler'' başlıklı konular hakkında katılımcılara bilgi verdi.
     Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çiftçiler katıldı.
MKÜ'de tarım paneli haberi 04 Nisan 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  283900 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle