MKÜ'de temel atma töreni

 Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mühendislik Fakültesi ek dersli binasının temeli, İskenderun'da düzenlenen törenle atıldı.
MKÜ'de temel atma töreni
 MKÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz ile MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'in katılımıyla İskenderun'da temel atma töreni düzenlendi.
     Törende konuşan Vali Lekesiz, dünyanın ağırlık merkezinin Asya kıtasına doğru değiştiğini belirterek, 2050'li yıllarda batının ekonomik gücünü kaybedeceğini, göstergelerin de bunu kanıtlar nitelikte olduğunu söyledi.
     Güçlü bir geleceğin, ancak birlik ve beraberlik içerisinde inşa edileceğini vurgulayan Lekesiz, şöyle konuştu:
     ''Yeter ki dünyada olanı biteni iyi analiz edelim, ona göre de yapmamız gerekenleri bir bulmacanın parçaları gibi yerine iyi, doğru bir şekilde koyalım. Kamu sektörüyle, özel sektörüyle Türkiye gerçekten dinamik bir yapı sergiliyor ve kararlı adımlarla geleceğe yürüyor. Bu yarışta çok daha iyi olabilmemiz için bayındırlık hizmetlerine, yatırımlara, altyapının iyileştirilmesine ihtiyacımız var. Ama en çok ihtiyacımız olan şey, iyi yetişmiş insan gücü. İnsanlarımız iyi yetişmezse, güçlü bir eğitim almazsa hiçbir şeye haiz olamayız. Bugün temelini atacağımız bu ek bina, ülkemizin, ilimizin, ilçemizin, üniversitemizin gücüne güç katacak güzel bir çalışmadır.''
     Rektör Güder ise üniversitelerin, gençlerini bilgili, ülkelerini müreffeh kılan, refah arttırıcı kurumlar olduğunu bildirerek, ülkenin ekonomik ve sosyal dönüşümünün sağlanması için nitelikli insan gücünün, olmazsa olmazlar arasında yer aldığını ifade etti.

     Üniversitenin, 10 Kasım 1992 tarihinden itibaren kurulduğu coğrafyadan başlayarak tüm Türkiye'yi ve insanlık alemini bilimin aydınlığında geliştirebilmek adına her gün yenilenen bir heyecan içerisinde geliştirmeye çalıştığının altını çizen Güder, üniversitede eksikliği bulunan fakülte ve yüksek okul binaları ile yeni tesislerin yapılmasına yönelik girişimlerin olduğunu kaydetti.
     Gelecek yıldan itibaren içerisinde 800 metrekarelik kapalı alanı bulunan bir tabiat ve bilim müzesinin de olduğu Denizcilik Fakültesi'nin İskenderun'da hayata geçirileceğini anlatan Güder, inşa edilecek binada 300 kişilik bir konferans salonunun da olacağını dile getirdi.
     Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar tarafından ek binanın temeli atıldı.
     Açılışa İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Halil Şahin, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı (İDTO) Bülent Kavsak, İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği (İSSİAD) Başkanı Recep Atakaş, iş adamları ve öğretim elemanları katıldı.
MKÜ'de temel atma töreni haberi 21 Aralık 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  164740 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle