MOBİLYACILAR SİTESİ İNŞAAT TOPLANTISI

 Vali Lekesiz, Narlıca mahallesinde yapılmakta olan Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi inşaatında incelemelerde bulundu.
MOBİLYACILAR SİTESİ İNŞAAT TOPLANTISI

Vali Lekesiz gerçekleşen incelemeler öncesinde ilgililerle bir toplantı yaparak devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı.Toplantıya, Hatay Valiliği Ticaret İl Müdür Vekili Ziya Yüksel, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Sunday Balıkoğlu, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz, Antakya Sanayi Sitesi Başkanı M. Ali Kanlı, Mobilyacılar Odası Başkanı M. Ali Yapar, Kasaplar Odası Başkanı Sabit Ak, Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi Başkanı Hüseyin Doğru ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile diğer ilgililer katıldı.Mobilyacılık sektörünün ilimizde binlerce yıllık geçmişi olan sektörlerden biri olduğunu ifade eden Lekesiz, “Mobilyacılık sektörü il merkezinde iki önemli sektörden biri. Elbette önemli diğer sektörlerimiz de var ancak olması gerektiği yer, çok daha ileri noktalar diye düşündüğüm sektörlerden biri mobilyacılık sektörü, diğeri de ayakkabıcılık sektörüdür. Bu iki sektör de bugün itibarı ile Antakya’nın Türkiye’de marka değerinde bilinen, konuşulan, aranılan ve ticaretinden de gurur duyulan bir sektör haline gelmesi gereken alanlardır.” diye konuştu. 

Bu sektörlerin yeterince gelişmemesinin en önemli nedenlerinden birinin “mekan” sorunu olduğuna dikkat çeken Vali Lekesiz, bu anlamda Antakya Mobilya İhtisas Sanayi Sitesi’nin inşaatının başlamasının ve şu anki noktaya gelmesinin sektör açısından memnuniyet verici olduğunu söyledi.Mevcut kapasite ile sektörde yaklaşık 7 bin kişinin istihdam edildiğini ve yıllık yaklaşık 60 milyon liralık ihracat yapıldığını ifade eden Vali Lekesiz, sanayi sitesinin faaliyete geçmesi ile beraber kısa zaman içerisinde istihdamın rahatlıkla ikiye katlanacağını, ihracat için ise 500 milyon doları hedeflememiz gerektiğini belirterek, “Mekan olmadan olmuyor. İktisadi alanda ticari faaliyette bulunan sektörler ile imalat yapan ticarethanelerin mekanının ferah ve uygun olması gerek. Mekanınız ne kadarsa, bakış açınız o kadar oluyor. Bu vesile ile sanayi sitesinin bu güne gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.Lekesiz daha sonra beraberindekilerle birlikte inşaatta incelemelerde bulundu.Toplam 465 bin metrekare alan üzerinde kurulan Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi’nin 2016 yılı sonu itibarı ile tamamlanması planlanıyor.