MOZAİK KENTİNİN MOZAİK KÖYÜ OLACAK

FARKLI MEDENİYETLERE EV SAHİPLİĞİ YAPAN VE TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİNİN YANI SIRA HER KARIŞ TOPRAĞINDAN TARİH FIŞKIRAN HATAY'DA ''MOZAİK KÖYÜ'' OLUŞTURULACAK
MOZAİK KENTİNİN MOZAİK KÖYÜ OLACAK
Binlerce yıldır çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan, tarihi ve doğal güzellikleri ile tanınan Hatay'da ''Mozaik Köyü''nün oluşturulacağı belirtildi.
     Antakya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabit Teksöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı dine inananların bir arada barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığı kentin büyük bir zenginliği barındırdığını, güzellikleri ile farklı bir turizm potansiyeline sahip olduğunu söyledi.
     Kentin gelişimi ve kalkınması için çalıştıklarını, bu kapsamda farklı projelere imza atmaya gayret gösterdiklerini ifade eden Teksöz, bu amaçla, Antakya Belediyesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) ve Halk Eğitim Merkezi'nin ortaklığında hazırladıkları, Avrupa Birliği'nden (AB) kabul gören ve 335 bin 492 Avro hibe alan ''Kadın Eliyle Mozaik Tasarımı'' projesi kapsamında 80 kadına eğitim çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.
 
 
 
     Projenin Temmuz ayında sona ereceğini, ancak burada eğitim alan kadınların evde oturması yerine edindikleri deneyim ve bilgileri sahada da kullanmasını amaçladıklarını vurgulayan Teksöz, şöyle devam etti:
     ''İstihdama katkı amacıyla başlattığımız projede, kadınlarımıza taşın kesiminden bir sanat eserine dönüşmesine kadar her aşaması en ince ayrıntısı ile anlatıldı. Teorik ve uygulamalı eğitimle kadınların adeta mozaik ustası olması için çalışıldı. Şu an eğitimlerinin son aşamasına gelen kadınların yaptığı eserler ve önümüzdeki günlerde Berlin'de düzenlenecek sergide görücüye çıkacak. 250 çalışmanın yer alacağı sergide mozaik kenti Hatay'ı kadınlarımızın yaptığı eserlerle tanıtacağız. Projeye katılan kadınlarımızın alacakları sertifikayı bir köşeye atmaları yerine istihdama katılarak kullanmasını amaçlıyoruz.
 
 
     Bu kapsamda projenin bitiminin ardından Ağustos ayında kentimize ait bir köyde 'Mozaik Köyü' oluşturacağız. Burada belirleyeceğimiz bazı evlerin dış cephesini kadınların yapacağı mozaikle süsleyeceğiz. Ayrıca köyde oluşturulacak atölyede de kadınlarımız mozaik çalışması yapacak. İsteyenlere kursların da verileceği köyümüz adeta sanat alanı haline gelecek. Oluşturulacak 'Mozaik Köyü' ile kentin tanıtımına katkı sağlayacağız.''
     Burada çalışan kadınların köyü ziyarete gelenlere yaptıkları mozaik çalışmalarının satışını da gerçekleştirebileceğini ifade eden Teksöz, bu sayede kadınların hem maharetlerini ortaya koyacağını hem de ev ekonomisine katkı sağlayacağını kaydetti.
     Hatay Arkeoloji Müzesi'nin dünyada taban mozaiği konusunda Tunus Bardo Müzesi'nden sonra ikinci sırada geldiğinin altını çizen Teksöz, ''Mozaik Köyü'' ile kentin bu konudaki zenginliğini dünyaya daha fazla tanıtmayı istediklerini sözlerine ekledi.