MUTLU AİLE SIRLARI ANLATILDI.

Mustafa Kemal Üniversitesi personeline yönelik düzenlenen Hizmet içi Eğitim Çalışmaları çerçevesinde Psikolojik Danışman Daniela Mursaloğlu tarafından hazırlanıp sunulan Ailede Etkili İletişim konulu konferansı hafta içinde Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'in de katılımıyla gerçekleşti.
MUTLU AİLE SIRLARI ANLATILDI.
Konferansın başında söz alan Rektör Hüsnü Salih Güder, aileyi dünyanın küçültülmüş bir örneği olarak düşünmemizin mümkün olduğunu ve dünyayı anlamak için aileye yakından bakmanın yeterli olduğunu söyleyerek güç, yakınlık, özerklik, güven duygusu ve iletişim becerileri gibi konular aynı zamanda dünyadaki yaşam biçimimizin de temeli olduğunu dile getirdi.
Sunumunda Mutlu bir aile yaşantısı bireyin ruh sağlığını koruyabileceği gibi, aynı zamanda onu dış görevleri için güç katan bir faktör olduğunu vurgulayan Psikoloji danışman Mursaloğlu aileyi işlevsel kılabilmek için aile ilişkilerine özen gösterip, ailedeki tutum, davranış ve iletişim biçimlerimiz konusunda bilinçli ve özenli olmamız gerektiğini vurguladı. Ailede büyüyen çocuk, kendine, dünyaya ve insanlara yönelik bakış açısını ailede kazandığını ve yaşam becerilerini ailede edindiğini öne süren Mursaloğlu ailelere bu konuda çok büyük sorumluluk düştüğünün altını çizdi.

Ailede sorun çözme sürecinde “Ben-Dili” yaklaşımının yararlı olacağını söyleyen Psikoloji Danışmanı Daniel Mursaloğlu, Ben-Dili ile ilgili diyalog örnekleri sıraladığı sunumunda; Ailede iletişimi bozan, belki de iletişimin kesilmesine sebep olabilecek ve sakınmamız gereken “İletişim Engelleri”ni ele alırken şu mesajları verdi:
“Tehdit etmek, emir vermek, yargılamak, alay etmek, ad takmak, küçümsemek, ses yükseltmek, sürekli eleştirmek, hemen savunmaya geçmek, teşhis koymak, teskin etmek, hiç konuşmamak v.s iletişim sürecini ve ilişkiyi son derecede olumsuz etkiler.”
MUTLU AİLE SIRLARI ANLATILDI. haberi 03 Aralık 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  149150 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle