MÜZELER HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Arkeoloji Müzesi Müdürü Nalan Yastı, müzelerin sadece tarihi eserlerin sergilendiği alanlar değil, aynı zamanda eğitime katkı yapan ve arazi çalışmaları ile tarihi eserleri ortaya çıkaran önemli bir kurum olduğunu belirtti.
MÜZELER HAFTASI ETKİNLİKLERİ
Yastı, 18-24 Mayıs Müzeler Haftası dolayısıyla yapılan etkinlikte müzeye kazandırılan yeni alanlar sayesinde eğitime daha çok katkıda bulunacağını kaydetti.
     Etkinlik kapsamında Yakma Resim Sanatçıları Zeynep-Naim Gülbol'un eserlerinin sergisinin açılışı yapıldı.
     Sergide 31 eserin yer aldığını belirten Gülbol, Antakya konulu yakma resim sergisinde ilk defa mozaik yakma resimlerin de yer aldığını kaydetti.
     Sergi açılışından sonra, Yetişkin Kadınların Kültürel Girişimcilik Becerilerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında üretilen Cam ve Seramik Süslemesi Eserler Sergisi'nin açılışı da yapıldı.

     Ayrıca, İlköğretim 6-7-8.sınıf öğrenciler arasında yapılan ''Müzemi Seviyorum'' konulu resim yarışmasında dereceye giren Fatma Eğilez, Mine Kaya ile Sabiha Rukiye Eraslan'a hediyelerini Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven ile İl Kültür ve Turizm Aysun Çelenk verdi.
     Arkeoloji Müzesi ''Eğitim Salonu''nun açılışından sonra Müze Müdürü Yastı, konuklara müze ile ilgili bilgi verdi.
     Etkinlik kapsamında Müze Kurtarma Kazıları Fotoğraf Sergisi'nin de açılışı yapıldı.
     Etkinliğe, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü (SGK) Mehmet Zülfi Camkurt, Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yalçın, CHP il yönetimi ve milletvekili adayı Mehmet Ali Ediboğlu, öğrenciler ve bir çok vatandaş katıldı.
     Sergilerin müzeler haftası boyunca gezilebileceği belirtildi.