MÜZELER ULUSUN KİMLİĞİNİN ADIDIR

 Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Dünya kültür mirasının korunduğu, saklandığı ve gelecek nesillere aktarıldığı mekanlar olan müzelerin, bir anlamda ulusun kimliğinin adı olduğunu belirtti.
MÜZELER ULUSUN KİMLİĞİNİN ADIDIR
 Güder, Müzeler Haftası dolayısıyla yayımladığı yazılı mesajında, çeşitli kültürlerin beşiği olan Hatay'ın Arkeoloji Müzesi, mozaik bakımından zengin olup eserlerin teşhir tanziminde yapılan iyileştirmelerle yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisini kazanarak ilin tanıtılmasına büyük katkılar sağlamakta olduğunu kaydetti.
     Atatürk'ün ''Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür, Cumhuriyet, zengin Türk millî kültürünün üzerine kurulmuştur'' diyerek Türk kültürünün maddi varlıklarının korunduğu ve sergilendiği yerler olarak müzelere verdiği önemi vurguladığını ifade eden Güder, mesajında şunlara yer verdi:
 
 
     '' Müzemizin çok daha etkin biçimde kentimize hizmet sunmasını dileyip kültürümüzün parçası olan her bireyin Müzeler Haftası'nı kutlar, tarih ve kültür mirasımızın korunması konusunda görevini başarıyla üstlenen başta Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü olmak üzere, ilimizdeki Hatay Müzesi Müdürlüğüne, Atatürk'ü bağrında misafir eden Ankara Etnografya Müzesi ve diğer müzelerimizin tüm çalışanlarına şükranlarımı sunarım''