NARENCİYİ ZOR DURUMDA

Narenciye yüzlerce servis, binlerce işçi, komisyoncu, tüccar, üretici, pazarlamacı, nakliyeci, hep bir hareket, koşturmaca, emek, masraf, umudumuz, ekmeğimiz, geçimimizdir.  
NARENCİYİ ZOR DURUMDA
Bütün emeklerimizin nasıl heba olduğunu görmek için de bu günlerde narenciyenin dalında ve sebze hallerindeki acizliğini görmek yeterlidir. Dalında bırakılan, yok fiyatına satılan, umutlar, ekmeğimiz, geçim kaynağımız, hayal kırıklıkları, hüsran, iflaslar ile sonuçlanan mevsimler.  Dökülen sadece narenciye değildir. Üniversitede okuyan gencin öğrenim masrafı, evlilik hayalleri kuran gencin düğün masrafı, gelecek mevsime kadar evin geçimi, borca aldığımız beyaz eşyanın, yaptığımız inşaatın, aldığımız tarımsal aletin, arabanın taksitleridir. Bu yıl mağduriyetleri, zararları gidermek için acil müdahale yapılması gerekiyor. Bakanlığın ve hükümetin bu konudaki suskunluğu, durgunluğu ülkeye büyük zarar veriyor. Bu mevsim narenciyenin dalında çürümemesi ve çöplüğe dökülmemesi için hükümetin üreticiye, ihracatçıya vb yeterli desteği vermesi gerekiyor. Zararları telafi edici destekler, yardımlar yapmalıdır. Bu yıl için acil müdahaleden ayrı olarak kalıcı, uzun vadeli ana-temel( master) plana, çözümlere de gitmemiz gerekiyor. Bölgemiz de narenciye sektörü mevcut hali ile sürdürülebilir değildir. Tarım Gıda ve Hayvancılık bakanlığı, Hatay, Adana, Mersin, Muğla vb Narenciye üreticisi illerimizin valileri, yerel yöneticileri, sektör temsilcileri, ziraat odaları, Sanayi ve Ticaret odaları, Üretici, ihracatçı, Tüccar, Paketleme tesisleri, nakliyeciler,  üniversite temsilcileri vb hemen bir araya gelip temel planı ortaya koymalıdır.
                     MEVLÜD ORUÇ 
        AKDENİZ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ YÖN. KUR. ÜYE.
NARENCİYİ ZOR DURUMDA haberi 29 Kasım 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  14255 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle