NAZMİYE ADI VERİLEN YARALI CARETTA CARETTA TEDAVİ EDİLDİKTEN SONRA DENİZE BIRAKILDI

''NAZMİYE'' YUVASINA DÖNDÜ -SAMANDAĞ SAHİLİNDE BULUNAN VE NAZMİYE ADI VERİLEN YARALI CARETTA CARETTA, TEDAVİ EDİLDİKTEN SONRA DENİZE BIRAKILDI -DOÇ. DR. ALTUĞ: ''CARETTA CARETTA, 2 AYDA SAĞLIĞINA KAVUŞTU''

NAZMİYE ADI VERİLEN YARALI CARETTA CARETTA TEDAVİ EDİLDİKTEN SONRA DENİZE BIRAKILDI
Hatay'ın Samandağ ilçesi sahilinde, başından yaralanmış halde bulunan caretta caretta türü deniz kaplumbağası, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veterinerlik Fakültesinde tedavi edildikten sonra denize bırakıldı.
     MKÜ Veterinerlik Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Enes Altuğ, tedavi edilen caretta carettanın Samandağ sahilinde denize bırakılması sırasında yaptığı açıklamada, kafatası parçalanmış halde bulunan ve beyin travmasıyla kendilerine getirilen caretta carettanın önce kırıklarını tedavi ettiklerini söyledi.
     Yaralı caretta carettanın yapılan operasyonlara olumlu yanıt verdiğini ve hızla sağlığına kavuştuğunu vurgulayan Altuğ, şöyle devam etti:
     ''Öğrencilerimizle birlikte nesli tehlike altında bulunan caretta carettayı sağlığına kavuşturmak için büyük gayret gösterdik. Bu yıl fakültemize iki deniz kaplumbağası geldi. Kronik bir rahatsızlık bulunan ilk kaplumbağayı yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtaramadık. Ancak 6 hafta önce gelen caretta carettayı sağlığına kavuşturduk.''
     Operasyonların ardından caretta carettaya haftada iki kez yüzme egzersizi yaptırdıklarını ifade eden Altuğ, kaplumbağanın bunlara olumlu yanıt verdiğini kaydetti.
    
     -ÖĞRENCİNİN İSMİNİ VERDİK -
    
     Altuğ, fakültelerinde tedavi edilen caretta caretta türü deniz kaplumbağasının beslenmesi ve bakımını stajyer öğrencilerin yaptığını söyledi.
     Daha önce tedavi edip sağlığına kavuşan kaplumbağalara da isim koyduklarını vurgulayan Altuğ, ''Öğrencilerimiz, bu kaplumbağamızın bakım ve beslenmesinde özveriyle çalışan stajyer öğrencimiz Nazmiye Yücebilgiç'in ismini koydu. Bu isim bizim de hoşumuza gitti'' diye konuştu.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda da Akdeniz sahillerinin caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağaları için çok önemli bir yer olduğunu söyledi.
     Veterinerlik fakültesi bünyesinde Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım Tedavi Kurtarma ve Araştırma Merkezi kurduklarının altını çizen Canda, vatandaşlardan deniz kaplumbağalarına karşı daha duyarlı olmalarını, yaralı bulduklarında hemen kendilerine haber vermelerini istedi.
     Çevre ve Orman İl Müdürü İbrahim Yüzer de MKÜ ile caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının neslinin devamı için el birliğiyle çalıştıklarını kaydetti.
     Konuşmaların ardından, sağlığına kavuşan ve ''Nazmiye'' adı verilen caretta caretta, plaka takıltıktan sonra Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ve vatandaşların katılımıyla denize bırakıldı.