nöbet çileye dönüştü

Sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından birisinin de nöbetler olduğuna dikkat çeken Türk Sağlık- Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, 25 yıl görev yapan bir hemşirenin 3.5 yılını nöbet tutarak geçirdiği düşünüldüğünde, sağlık çalışanları için nöbet çileye dönüştüğünün görüleceğini kaydetti.
nöbet çileye dönüştü
 Nöbetlerle ilgili sağlık çalışanlarının büyük bir memnuniyetsizlik içinde olduğunu kaydeden ŞAHİN, sağlık çalışanlarının yüzde 90'ının nöbet tutmak istemediğini belirtti. Daha az nöbet için çareler aranmıyor ŞAHİN "Daha az nöbet için çareler aramak yerine ne yazık ki devlet tarafından öylesine benimsenmiştir ki, nöbet ücretleri ve aylık tutulacak nöbet sayıları Devlet Memurları Kanunu'nda yer almıştır.   Ayda 130 saaten fazla nöbete ücret ödenmeyeceği hüküm altına alınarak adeta sağlık çalışanları nöbet tutma heveslisi gibi bir izlenimde oluşturulması ihmal edilmemiştir." şeklinde konuştu  Sağlık çalışanları için büyük bir sorun haline gelen nöbetlerin temel nedeni çalışan eksikliği olduğuna dikkat çeken ŞAHİN "Yeterli çalışanın olmaması nedeniyle çözülemeyen nöbet sistemi ile çalışanlar "Mesai-Nöbet-İcap" denklemi ile karşı karşıyadır. Bu durum sağlık hizmetlerinin kalitesini etkilemekte, çalışanın memnuniyetsizliğini arttırmakta ve iş verimini düşürmektedir."  Sağlık çalışanları böylesine bir fedakârlıkta bulunurken, ne yazık ki komik nöbet ücretlerine mahkumiyet devam ettiğini belirten ŞAHİN çalışanların alın terinin görmezden gelindiğini ifade etti. 
 Sağlık çalışanlarının aldığı nöbet ücretlerİ ŞAHİN " Bugün bir uzman tabip' bir saat nöbet karşılığında 7.38 TL, pratisyen hekim, 6,65 TL, diş hekimi 5.91 TL, Mesleki yüksek öğrenim görmüş ebe, hemşire ve sağlık çalışanları 4.43 TL, Lise dengi mesleki öğrenim görmüş ebe, hemşire ve sağlık çalışanları 3.69 TL, diğer tüm çalışanlar ise 2.58 TL nöbet ücreti almaktadır. 2000 TL alan bir işçi ise fazla çalıştığı her saat için 13.3 TL ücret almaktadır. Yetkililere sormak isteriz; Kutsal bir vazifeyi yerine getiren sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı bu ücretlerle karşılanabilir mi?  Sağlık çalışanlarının bu konuda mağdur olduklarının açık olduğunu Nöbetlerin karşılığı olarak görülen bu ücretlerde sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı değildir. Çalışanların yaptığı fedakarlıkla mukayese edildiğinde dikkate alınmayacak kadar gülünçtür. Yani Sağlıkta Nöbetler müebbet, karşılığı ise sefalettir.  Beklentilerinin yeterli istihdam yapılarak nöbetlerin asgari düzeye indirilmesi, nöbet ücretlerinin de makul bir düzeye getirilerek çalışanın emeğinin karşılanmasını.  Her sağlık çalışanının mesai saati başına almış olduğu ücreti nöbet ücreti olarak talep ettiğini ŞAHİN " Örnek vermek gerekirse toplam aylık aldığı ücret 2000 tl olan hemşirenin aylık 160 saat mesai yaptığı göz önünde bulundurulduğunda bir saatlik mesai ücreti 12.5tl'dir. Bu rakam 1 saatlik nöbet ücreti olarak verilmelidir.  Performansa dayalı bir sistem içinde mesai saatlerinin dışında kuruma hizmet veren çalışanların nöbetlerinin döner sermaye ek ödemesine yansıtılmalıdır. Aylık 160 saatlik mesai saati dışında nöbet tutmak sureti ile fazla çalışılan süreler döner sermaye ek ödemesine yansıtılmalıdır.
nöbet çileye dönüştü haberi 19 Ocak 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  53220 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle