Noel Bayramı Sevgi ve Hoşgörü İçerisinde Kutlandı

 Vali Ercan Topaca,  Hatay protokolü ile birlikte Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret ederek Hıristiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramı coşkusuna ortak oldu.
 
Noel Bayramı Sevgi ve Hoşgörü İçerisinde Kutlandı
Kilisedeki kutlamaya Hatay Milletvekilleri Hasan Akgöl, Mehmet Ali Ediboğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Hasan Kaya, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Hatay İl Müftü Vekili Cafer Erol, Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu ve Hıristiyan Cemaat Temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Vali Ercan Topaca, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Bugün hep beraber kutladığımız Noel Bayramı’nın sizlere, Hıristiyan alemine, ülkemize, devletimize, milletimize hayır getirmesini sizler için barış, huzur, başarı getirmesini diliyorum. Bizler Hatay olarak birlikte yaşamanın en güzel şekilde sergilendiği bir kültürün temsilcileriyiz. Hatay herkesin birbirine hoşgörüyle baktığı bir şehirdir.” dedi.Hıristiyan vatandaşlarımız için Hatay’ın güvenli, huzurlu aynı zamanda dostça, kardeşçe ilişkilerin olduğu, Müslümanlarla birlikte iç içe yaşadıkları, hiçbir endişe taşımadıkları bir kent olduğunu belirten Sayın Topaca, “Bugün bizler nasıl burada biraraya gelmişsek aynı şekilde esnafımız, öğrencilerimiz, büyüklerimiz, küçüklerimiz de hayatın her alanında bir araya geliyor, çalışıyor, işbirliği ve ortaklık yapıyor. Yine hiçbir ayrım gözetmeksizin hayatta gereken her türlü şey için birliktelik yapabiliyoruz.
 Bu kültürü devam ettirmemiz gerekiyor.” diye konuştu.Din varsa orada hoşgörü, karşılıklı saygı vardır diyen Valimiz Topaca, “İslam dininde hoşgörü en temel esaslardan birisidir. Peygamber Efendimiz de bunu en güzel şekilde her ortamda hadisleriyle ifade etmiştir. Sadece Müslümanı değil aynı zamanda başka dinlerden olanı da hoş görme, onların serbestçe ibadetlerini yapma konusunda kurallar koymuştur.” şeklinde konuştu.Topaca son olarak, “Bize birlikte yaşamayı gösteren, bunu kural haline getirerek herkesin kaynaşmasını, herkesin birbirine hoşgörü ile bakmasını, diğerinin ibadetini, dini anlamda yapacağı işleri koruma altına alan bir kültürümüz var. Bugün de biz aynı kültürü, aynı anlayışı devam ettiriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Noel Bayramı’nın ve birkaç gün sonra kutlayacağımız yeni yılın ülkemize, milletimize, devletimize, Hıristiyan kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını; onların barışına, huzuruna katkı yapmasını, ülkemizdeki birliğin, beraberliğin, dirliğin ve düzenin devam etmesine bir vesile olmasını diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.Hatay’ı ilklerin yaşandığı şehir olarak niteleyen Sayın Lütfü Savaş ise, “Hatay, Anadolu’daki ilk havranın, ilk mağara kilisesinin kurulduğu, ilk Hıristiyan kelimesinin kullanıldığı ve o günden bugüne de tüm dünyaya Hıristiyanlığın buradan yayıldığı yerdir. Daha sonra İslamiyet’in 638’de Hatay’la tanışması ve Anadolu’da ilk caminin de Hatay’a yapılması ile ilklerin burada olması ve ilklerden sonra da devamının gelmesi gerçekten buradaki üç semavi dinin birbirine sadece elle değil, kalple, gözle, gönülle bağlanması sonucu olmuştur. Bu vesileyle tüm Hıristiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramı’nı tebrik ediyorum.“ dedi.Ortodoks Cemaati Vakfı Başkanı Fadi Hurigil ise, "Yüzyıllardır devam eden barış ve kardeşlik ortamının tüm dünyaya örnek teşkil ettiği, ibadethanelerinin sırt sırta vererek aynı Allah’a yakarışların sunulduğu, ezan sesinin çan sesine, çan sesinin hazan sesine karıştığı; üç semavi dinin mensuplarının kucaklaştığı Hatay, acı ve gözyaşının eksik olmadığı dünyamızda, tüm insanlığın en temel özlemi olan barış ve huzurun yaşandığı müstesna şehirlerden bir tanesidir. Bu güzel şehrimizin yöneticilerine katılımlarından dolayı  teşekkür ederim.” dedi.