Noel Bayramı’nda Birlik ve Beraberliğin Güzel Bir Örneği

 Vali Lekesiz,  Hatay protokolü ile birlikte Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret ederek Hıristiyan vatandaşların Noel Bayramı coşkusuna ortak oldu.
Noel Bayramı’nda Birlik ve Beraberliğin Güzel Bir Örneği
Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Vakıf Başkanı Fadi Hurigil, kilisenin ruhani lideri Jan Delüller ile rahip Dimitri Doğum’u ziyaretinde Vali Lekesiz’e; Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Garnizon Komutan Vekili Yarbay Hikmet Erdoğdu, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Hatay Barosu Başkanı Av.A.Sinan Akgöl, Vali Yardımcısı H.Volkan Köksal, İl Jandarma Komutanı J.Albay Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Vakıflar Bölge Müdür V. Ahmet Yılmaz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çincin, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Ayakkabıcılar Çarşısı Derneği Başkanı Ömer Gürbüz, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Alevi Cemaati lideri Nasrettin Eskiocak, Yahudi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, Vakıflı Köyü Ermeni Cemaati adına Cem Çapar eşlik etti. 
Ziyarette konuşan Hatay Valimiz Sayın Lekesiz, insanların sevgilerini birbirlerinden esirgememeleri gerektiğine dikkat çekti. Lekesiz, ‘İlimiz, farklılıkların uyum, ahenk içinde yaşadığı bir il. Bugün bu tabloyu canlı olarak hep beraber paylaşıyoruz. Değerli hemşehrilerimiz birbirlerini sevdiğini ve birbirlerine ne kadar değer verdiklerini belirtmek için bu tür özel günleri fırsat olarak görüyor. Sevgide cimrilik yapmamak gerek. Hataylı hemşehrilerimize sevgide gösterdikleri cömertlikten dolayı teşekkür ediyorum. Bayramlar müstesna günlerdir ve büyülü bir atmosferi olur. Bayramlarda insanlar birbirine karşı daha sevgi dolu bakar, kalpler yumuşar. Ben Hatayımızda yaşayan yaklaşık 1,5 milyon vatandaşımızın tamamının Hıristiyan vatandaşlarımızın bu bayramını yürekten hissettiklerine inanıyorum.’ diye konuştu.Vali Lekesiz, Hıristiyan vatandaşlarımızın bu özel gününü kutlamak üzere gelen protokol üyelerine de ayrı ayrı teşekkür etti. 
Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu da, Hatay’ın çok sayıda etnik yapının kardeşçe bir arada yaşadığı ve çok sayıda bayramın kutladığı bir il olduğunu ifade ederek, ‘Buraya sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün ili diye boşuna demiyorlar. Bugün burada bunun somut örneğini görüyoruz.’diye konuştu.
Garnizon Komutan Vekili Yarbay Hikmet Erdoğdu ise, tüm Hıristiyan vatandaşlarımızın bu özel gününü kutlayarak bayramların önemine vurgu yaptı.Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ise, dünyanın birçok yerinde insanların birer defa dini bayramlarını kutladıklarını, ilimizde ise her semavi dinin bayramının ayrı olarak birlikte kutlandığını, bunun da önemli bir zenginlik olduğunu ifade etti.MKÜ Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder de, insanlarımızın arasında var olan sevgi ve kardeşlik duygularının bayramlar dolayısı ile daha da güçlendiğini ifade ederek, ‘Yaptığınız işler ve taşıdığınız misyonla, kültürel zenginliğimizi ve gücümüzü perçinleyecek katkılarınızla aramızda bulunmaktasınız. Bu toplumun içinden bir birey olarak aranızda bulunmaktan son derece mutluyum.’diye konuştu.Baro Başkanı A.Sinan Akgöl de, Hıristiyan vatandaşlarımızla ilk kez bir Noel Bayramı’nda bir arada bulunduğunu ifade ederek, bu coşkuyu paylaşmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Vakıf Başkanı Fadi Hurigil, toplumsal ve kültürel hayatlarında önemli bir yer tutan Noel Bayramı’nı büyük bir coşkuyla kutlamanın sevincini yaşadıklarını ifade ederek, ‘Antakya’da yaşayan bizler için bayramlar; insanların dini, mezhebi, kültürü ne olursa olsun aynı duygu ve düşüncelerle kutlanır, sadece mekan farkı vardır.’diye konuştu.Vakıflı Köyü Ermeni Cemaati temsilcisi Cem Çapar da, Ermenilerin Noel Bayramı’nı 6 Ocak’ta kutlayacaklarını ifade ederek, bu farklılığı bir zenginlik olarak gördüklerini dile getirdi.İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu ve Alevi Cemaati Lideri Nasrettin Eskiocak da Hıristiyan vatandaşların Noel’ini kutlayarak sevgi, birlik ve beraberlik mesajları verdiler.Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda geçen buluşmada İl Jandarma Komutanı J.Albay Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Vakıflar Bölge Müdür V. Ahmet Yılmaz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çincin, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz ve diğer katılımcıların da duygu ve düşüncelerini dile getirmelerinin ardından protokol üyeleri Uzun Çarşı’da dostluk ve kaynaşma yemeğinde bir araya geldiler.