NOEL DE KARDEŞLİK MESAJLARI VERİLDİ

BAKAN Sadullah Ergin, Vali Lekesiz, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal ve M.Ali Ediboğlu ve il protokolü Antakya Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen Noel Bayramı’na katılarak Hıristiyan vatandaşların bayramını kutladılar.
NOEL DE KARDEŞLİK MESAJLARI VERİLDİ
 Gerçekleşen programda konuşan Bakan Ergin, 2014 yılının 2013'ten daha güzel geçmesi temennisinde bulunarak, "Barışa, kardeşliğe, insanlığın mutluluğuna, daha güzel müjdeler versin 2014 yılı. Burada küçük bir salonda toplanan bu topluluk insanlığın özeti; kainatın, mevcudatın bir muhassalasını görmek mümkün. Bütün dünya yaratılmış ama insanın emrine sunulmuş. İnsanların da cümlesinin özetini burada bir arada görüyoruz.” dedi.  Hatay’daki güzelliklerin her geçen gün artarak devam edeceğine inandığını vurgulayan Bakan Ergin, “Aramızdaki kadim zamandan beri devam eden komşuluk, hemşehrilik, kardeşlik ve aynı insanlık ailesinin mensubu olmanın bilincinin güçlenerek yarınlara taşınmasını Yüce Mevla'dan temenni ediyorum. Nice bayramlara birlik, kardeşlik ve huzur içerisinde Mevla bizleri ulaştırsın. " diye konuştu.   Vali Lekesiz de, Hatay’ın sahip olduğu değerlerle çok özel bir il olduğunu ifade ederek, “Bu tablo çok muhteşem bir tablo ve bu tablo 40 yılda 50 yılda oluşmadı, yüzlerce yıl içerisinde oluştu. İlimiz gerçekten yaşlanan ama ihtiyarlamayan adeta kendi kendini yenileyen bir il. Bu il insanlığın ortak hafızasına sahip ve bunun da beraberinde getirdiği şu anda yaşadığımız tablo ve diğer güzellikleri de yıl boyu yaşıyoruz." dedi. Bayramların tüm kadim dinlerde tüm inançlarda özel bir yeri olduğunu vurgulayan Vali Lekesiz, “Kalplerin daha bir yumuşadığı, sevgi kanallarının açıldığı, birbirimizi daha iyi anladığımız özel günlerdir. Bu güzel günün de küskünlükleri gidermeye vesile olmasını, barışın, kardeşlik ikliminin daha da güçlenmesine vesile olmasını diliyorum. İlimiz genelinde yaşayan tüm Hıristiyan vatandaşlarımızın Noel bayramını kutluyorum, sevdikleri ile beraber sağlık ve huzur içerisinde nice bayramlara erişmelerini diliyorum. İlimiz genelinde yaşayan tüm vatandaşlarımızın da, Hıristiyan vatandaşlarımızın bu coşkusunu hissettiğine inanıyorum.
 
 
 
 Ondan dolayı tüm vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Hatay Milletvekili M.Ali Ediboğlu ise, “Bu küçük salonda bu küçük topluluk Hatay’ın bir özetini oluşturuyor ve Hatay’ın dünyadaki farkını da ortaya koyuyor. Gerçekten hoşgörü ili Hatay işte bu topluluğun bir arada olması ile özetlenebiliyor. Bu hoşgörüyü bütün dünyaya örnek olarak yayamaya çalışan bir topluluk. Dünyaya örnek olduğunuza ve dünyaya barışı getireceğine katkı sağlayacağına da inanıyorum.” dedi.  Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Vakıf Başkanı Fadi Hurigil de, bayramların aynı inanç aynı duygu ve düşünceleri paylaşan insanların birlikte sevindiği müstesna günlerden olduğunu ifade ederek, “İlimizde insanlar aynı inancı taşımasalar dahi kutlanan bütün bayramları bir arada yaşar aynı duygu ve düşünceleri hisseder ve havasını teneffüs ederiz. Yüzyılların birikimini yansıtan tarihsel deneyimimiz, kültürel birikimimiz, geleneklerimiz bizi birbirimize kenetlemektedir. Bu zenginlik insanlığın ortak mirasıdır. Geçmişimizden aldığımız mirası yarınlara taşımamızı zorunlu kılan da bu zenginliğimizdir. Noel bayramına ruhunu da yansıtan dayanışma, iyi niyet, sevgi ve merhamet gibi değerlerimiz şüphesiz gelecek nesillere aktarılacak müşterek mirasımızın en kıymetli kısmını teşkil etmektedir.” dedi.  Programda; MKÜ Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder, Baro Başkanı A.Sinan Akgöl, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Hatay Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabit Teksöz, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu,  Alevi Cemaati temsilcisi Nasreddin Eskiocak, Ermeni Cemaati temsilcisi Cem Çapar, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu da birer konuşma yaparak sevgi ve barış mesajları verdiler. Programa; Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, 2’nci Hudut Alayı ve Garnizon Komutanı P. Kurmay Alb. Hasan Polat, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Koçyiğit, Ortodoks Kilisesi Ruhani Liderleri Dimitri Dogum ve Jan Delüller, Antakya Kültürlerarası Diyalog Derneği (AKADİM) Başkanı İsa Aydın, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.