OBEZİTE ÖNLENEBİLİR KRONİK BİR HASTALIK

 İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, küresel bir halk sağlığı sorunu olan obezitenin önlenebilir kronik bir hastalık olduğunu bildirdi.
OBEZİTE ÖNLENEBİLİR KRONİK BİR HASTALIK
 Kerkez, Antakya Spor Salonu'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, obezitenin genetik faktörler, hormonal dengesizlik, yanlış beslenme, hareketsiz yaşam ve psiko-sosyal etmenler nedeniyle ortaya çıktığını söyledi.
     Obezitenin kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, solunum yolu bozuklukları gibi kronik hastalıklara zemin hazırladığını belirten Kerkez, yaşam süresini de kısalttığını kaydetti.
 
 
     Obezitenin yüzde 5'inin hormonal ya da genetik faktörlere, yüzde 95'inin ise aşırı yeme ve hareketsiz yaşamdan kaynaklandığını ifade eden Kerkez, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ''Sağlıklı Beslenelim, Kalbimizi Koruyalım'' araştırması sonuçlarına göre, Türkiye'de 30 yaş üstü bireylerde obezite görülme sıklığı erkeklerde yüzde 21.2, kadınlarda ise yüzde 41.5 olarak ortaya çıktığını kaydetti.
     Kerkez, önlenebilir kronik bir hastalık olan obeziteyle ilgili ''Türkiye Obezite ile Mücadele Programı''nın hazırlandığını dile getirdi.
 

     Etkinlikte, kurum amirlerinden oluşan iki takım arasında voleybol maçı yapıldı. Oyuncuların, ''Obeziteye Dikkat'' yazılı forma ve şapka giyerek, sahaya çıkması dikkat çekti.
     Vali Mehmet Celalettin Lekesiz ile kurum müdürlerinin katıldığı toplantıda, İl Sağlık Müdürlüğü görevlilerince, vatandaşların beden kitle indeksleri hesaplanarak şapka ve balon dağıtıldı.