Öğrencilere Türk-Ermeni Sorunu belgeseli

İskenderun'daki Gülen Koleji öğrencilerine ''Türk-Ermeni Sorunu'' belgeseli izlettiriliyor.
Öğrencilere Türk-Ermeni Sorunu belgeseli
 Okul Müdürü Mustafa Üsküplü, okulda düzenledikleri toplantıda, TRT tarafından devlet arşivlerinden yararlanılarak 3 DVD halinde hazırlanan, yapım ve yönetmenliğini Zeynep Keçeciler'in üstlendiği ''Tarihin Tanıklığında Türk-Ermeni Sorunu'' adlı belgeseli okuldaki tüm öğrencilere izlettiklerini söyledi.
     Geleceğin başarılı idarecilerinin geçmişte yaşanan acıları bugüne taşıyanlar değil, Türk ve Ermeni'leri tekrar barıştıranların olacağını belirten Üsküplü, geçmişini bilmeyen milletlerin, geleceklerinin de olmayacağını ifade etti.
     Üsküplü, amaçlarının Ermeni düşmanlığı yaparak geçmişte yaşanan acıları bugüne taşımak olmadığını belirterek, ''Tarihi belgeler ışığında bir zorunlu göçün, Ermeni tehcirinin hikayesini öğrencilerimize doğru olarak öğretmektir'' dedi.
      
     Okul öğrencilerinden babası Ermeni asıllı olan 8. sınıf öğrencisi Lusin Kaplan (11) ise, ''Babam Ermeni asıllı, annem ise Türk. Bizler mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşıyoruz. Ben ülkemi ve arkadaşlarımı çok seviyorum'' dedi.
     Ermeli asıllı Türk vatandaşı baba Rafi Kaplan (38) ise ''Benim eşim Türk. Yıllardır aramızda hiçbir sorun yaşanmadı. Aksine kültürlerimiz birbirine çok benziyor'' diye konuştu.
     Dünkü kavgalar, dargınlıklar ve kırgınlıkların bugüne taşınmasına üzüldüğünü anlatan Kaplan, ''Bizleri tekrar birbirimize düşürmek istiyorlar. Günümüzün medeni dünyasında artık eski kavgaların ve düşmanlıkların yeri olmamalı. Bugün Anadolu'da Türk toplumu ile beraber huzur, barış ve kardeşlik ortamı içinde yaşıyoruz'' dedi.
     Anne Beyhan Kaplan ise Ermeni asıllı bir kişiyle olan evliliğinin örnek alınmasını istedi.
     Kaplan, ''Bizleri kimse ayıramaz. Bunlar siyasi rant işi. Bu tür konuların gündeme gelmesi rahatsız edeci bir durum'' diye konuştu.