OLİMPİYATLAR ŞEHRİ ANTAKYA

Antakya Eski yıllarda dünyanın en muhteşem ve en görkemli olimpiyat oyunlarının yapıldığı merkezlerden birisiydi.
OLİMPİYATLAR ŞEHRİ ANTAKYA
İlk olimpiyat oyunları, M.Ö.776 yılında bütün milletlerin benimsemesi ile başlamıştır. Olimpiyat oyunlarının oynandığı bir ay süre içinde tüm savaşlar ve çatışmalar durdurulurdu. M.Ö.350 Yılında oyunlar kesin şeklini aldı ve yarışma konuları da çoğaldı. Olimpiyat oyunlarında başarı gösteren ülkelerin sporcuları memleketlerinde kahraman gibi karşılanır heykelleri dikilirdi. Antakya kuruluşundan itibaren festivalleri ile tanınmış ün yapmış bir kentir. Antakya’da insanlar sürekli bir festival havası içinde olmuş, eğlence ve gösterişe düşkündürler. Olimpiyat oyunlarının dışında Tiyatro, Araba yarışları, flüt çalma yarışması ve atletik oyunlar başlıca dönemin eğlenceleri arasında yer almıştır.Antakya’da ilk olimpik oyunlar M.Ö.300 Yılında Antiochus zamanında Harbiye’de (Defne)düzenlendi. Burada yapılan oyunlarda düzenlenen festival, tarihin en görkemli olanıdır.
 
Yapılan olimpiyat oyunlarından önce festivale katılanların resmigeçit törenine iştirak etmeleriyle başlardı. Defne’de yapılan festival korteji tarihin en muhteşem, en zengin ve gösterişli Festival kortejiydi. Festival ucu görülmeyen bir resmigeçitle başlardı. Roma giyisili 5 bin zırhlı genç adam, ardından 5 bin Misyalı,3 bin Kilikyalı asker, altın başlıklarıyla geçtiler. Daha sonra 3bin Trakyalı ve 5 bin Galat’lı altın ve gümüş kalkanlarıyla 20 bin Makedonyalı onları izledi. Ardında 50 çift genç gladyatör, sonra altın ve gümüş takılarıyla süslenmiş süvariler. Daha sonrada tanrı, Tanrıça ve kahramanların heykelleri geçerdi.Başta gladyatör ve vahşi hayvan düğüşleri büyük ilgi görmüştür. Bu oyunlar her dört yılda bir 30 gün süre ile yapılıyordu. 43 yıllarında 5 dalda yapılan oyunlarda olimpiyat komitesi tarafından bu oyunlara “OLİMPİYAD” adı verildi. Olimpiyatlar çeşitli nedenlerle aralıklı olarak yapılıyordu.181 yılında oyunlar yeniden canlandı ve 45 gün sürüyordu.Gösterilerin yapılacağı alanlara çok sayıda binalar yapıldı. Sıcak ve yağmurlu havalarda korunak olarak türbinler yapıldı.(Günümüzde bu dürbünlerden bazıları Belediye mezbahası alanında bulunmaktadır.) 520 Yılına kadar aralıklarla yapıla gelen olimpiyatlar, bu tarihten itibaren yapılmaz oldu. Antakya belediyesi 1966 yılında I.Hatay festivalini başlattı.   

Araştırmacı gazeteci yazarZafer Sarı

OLİMPİYATLAR ŞEHRİ ANTAKYA haberi 01 Nisan 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  43780 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle