Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Hatay'da

 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ''Ormanlarda bulunan aromatik bitkiler, odun dışı ürünler, adaçayı, keçiboynuzu,ve fıstık çayı gibi ürünlerde bir hedef koyduk ve 2015 yılına kadar 1,5 milyar dolarlık ihracat yapacağız'' dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Hatay'da
Eroğlu, toplu temel atma törenine katılmak ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Hatay'da, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'i makamında ziyaret etti.
     Valilik girişinde Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Vali Lekesiz tarafından karşılanan Bakan Eroğlu, Lekesiz'den kentteki çalışmalar ve yatırımlarla ilgili bilgi aldı.
     Bakan Eroğlu, buradaki açıklamasında, Hatay için önemli bir proje olan Reyhanlı Barajı ile bazı projelerin temel atma törenine katılmak üzere kente geldiğini belirterek, kentte yaklaşık 181 milyon liralık ''dev bir yatırım'' yapıldığını söyledi.
     Barajın kısa sürede tamamlanması temennisinde bulunan Bakan Eroğlu, ''Temel atma merasiminde müteahhitle de pazarlık yaparak, hangi gün ve hangi saatte bitirileceğini ilan edeceğiz. Hatay'da tarım çok önemli. Buralar bereketli topraklar. En azından buradaki sulanabilir alanların oranını yüzde 70-80'lere çıkarmamız lazım. Reyhanlı sulamasının da çok büyük önemi var. 600 bin dekar alanın sulanması lazım. İnşallah bu projeyi tamamlayarak, kısa zamanda Hatay'ımıza kazandıracağız'' dedi.
     Eroğlu, 2003-2011 yılları arasında Bakanlık olarak kente 319 milyon liralık yatırım yaptıklarını ve bu yatırımların devam edeceğini söyledi.
     Suriye ile Türkiye ortaklığıyla yapılan Dostluk Barajı'nın, uzun gayretler sonucu temelinin atıldığını ve barajda enjeksiyon çalışmalarının devam ettiğini anlatan Eroğlu, Bakanlığı tarafından yürütülen ''Bin günde bin gölet'' projesi kapsamında kentteki göletlerde de proje çalışması yapıldığını dile getirdi.
     Bakan Eroğlu, ormancılık faaliyetleri açısından da büyük öneme sahip olan kentte, fidan dikme seferberliği açısından kapsamlı çalışmalar yapıldığını vurgulayarak, AK Parti Hükümetleri döneminde tüm bakanlıklar tarafından Hatay'da önemli ve büyük yatırımlar gerçekleştirildiğini ifade etti.

     Hatay'a daha önce geldiğinde, kentin içinden geçen Asi Nehri'nin görüntüsünü çirkin bulduğuna işaret eden Eroğlu, şöyle konuştu:
     ''Şehirden geçen akarsuların çok zarif ve estetik olması lazım. Asi gibi şehir içinden geçen bir nehirde, hegzagonal kaplama yapıyoruz. Zarif olsun istedik. Hatta arkadaşlara şöyle bir talimat verdim. Hatay için '3 E' prensibi var. Ekonomik, emniyetli ve estetik olacak. Biz ekonomiği sona attık. Estetiği Hatay için ön plana aldık. Birincisi estetik, zarafet ve güzellik. Bu kaplamaları, hegzigonal şeklini ilk olarak ben seçmiştim, güzel oldu. Tabii Altınçay gibi diğer derelerimiz de hemen hemen bitmek üzere. Biraz eksik varsa, onları da tamamlayacağız. Şehir içindeki dereleri, şehre yakışır, zarif bir şekilde ve estetik olarak yapmamız gerekiyor.''

     
     -Aromatik bitki ihracatı-
    
     Bakanlığı tarafından odun dışı ürünlerle ilgili çalışma başlatıldığına değinen Eroğlu, şunları kaydetti:
     ''Biz de ormanlarda bulunan aromatik bitkiler, odun dışı ürünler, adaçayı, keçiboynuzu ve fıstık çayı gibi ürünlerde bir hedef koyduk ve 2015 yılına kadar 1,5 milyar dolarlık ihracat yapacağız. Orman köylülerimize ve diğer vatandaşlarımıza destek sağlayacağız. Şu anda defneden 7 bin 500 aile istifade ediyor. Bunu daha da yaygınlaştıracağız. Bunun müjdesini vermek istiyorum. Orman teşkilatımıza talimat verdim. Aromatik bitkiler için bir eylem planı hazırlandı ve Hatay'ı da pilot il olarak seçtik. Buraya uygun ürünleri üretip ihraç ederek, vatandaşlara da büyük bir gelir ve istihdam sağlayacağız. Bugün ellerimiz dolu geldik. Hatay her şeyin en güzeline layık. Buraya ne yapsak azdır. Bu yatırımlar inşallah Hatay'a bereket olacak.''
    
     -Dostluk Barajı'nın inşası-
    
     Gazetecilerin, ''Türkiye ile Suriye sınırında yapılan Dostluk Barajı'yla ilgili bir problem, Suriye tarafında bir sıkıntı var mı-'' yönündeki sorusunu, Eroğlu şöyle yanıtladı:
     ''Şu anda bir problem yok, yapıyoruz. Suriye tarafında da bir sıkıntı yok. Biz yapılan anlaşmalara sadığız. Mesela Fırat Nehri'nden Suriye'ye saniyede 500 metreküp su veriyoruz. Suriye ile bir anlaşma yapmışız. Suriye ile Türkiye arasında, ikili bir anlaşma sonrasında Dostluk Barajı'nın yapılması yönünde mutabakata varıldı. Onlara, Suriye'nin kuzeydoğusundaki alanlara su verilmesi konusunda da imkan sağladık. Neticede her şey karşılıklıdır. Onların da bu konuda sağlıklı düşüneceği kanaatindeyim. Dostluk Barajı her iki ülkenin faydasına olan bir yatırımdır. Suriye tarafı da bundan istifade edecek. Çalışmalar devam ediyor. Bizim için büyük bir iş değil. Sembolik ama verimli bir baraj. Adı Dostluk Barajı, dostluğun da devamını istiyoruz.''
     Eroğlu, tedavi gördüğü hastanede dün gece yaşamını yitiren KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a, ''Allah'tan rahmet, Kıbrıslı vatandaşlara da başsağlığı'' diledi.
     Adalet Bakanı Ergin ise Bakan Eroğlu'nu kentte ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, tüm bakanlıklar gibi Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın da kentte önemli yatırımlara imza attığını ve bu yatırımların bundan sonra da devam edeceğini söyledi.
     Daha sonra Eroğlu, Antakya Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş'ı makamında ziyaret edip, çalışmalarla ilgili bilgi aldı ve toplu temel atma törenine katılmak üzere Adalet Bakanı Ergin ve beraberindekilerle Reyhanlı ilçesine gitti.