''ORTA VE KUZEY AFRİKA ÜLKE MASASI SEMİNERİ''

AKDENİZ HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON İHRACATÇILARI BİRLİĞİ BAŞKANI BOZBEY: ''2023 YILINDA 500 MİLYAR HEDEFİNE ULAŞMAK İÇİN EKSİ VE ARTILARIMIZIN YER ALDIĞI REÇETELERİ ORTAYA KOYUYORUZ''
''ORTA VE KUZEY AFRİKA ÜLKE MASASI SEMİNERİ''
Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Orta ve Kuzey Afrika Ülke Masası Koordinatörü Tarık Bozbey, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında, 500 milyar ihracat hedefine ulaşmak için eksi ve artıların yer aldığı reçeteleri ortaya koymaya çalıştıklarını belirtti.
     Bozbey, Antakya Narin Otel'de düzenlenen ''Orta ve Kuzey Afrika Ülke Masası'' seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi (İGEME) ve ticaret odalarının işbirliğiyle ihracatın geliştirilmesi amacıyla İGEME bünyesinde ''Ülke Masaları''nın oluşturulduğunu hatırlattı.
     Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın önderliğinde oluşturulan ülke masaları kapsamında, diğer ülkelerde araştırma yaptıklarını ve bunu ihracatçılarla paylaşmaya çalıştıklarını ifade eden Bozbey, ''Hangi ülke Türkiye'den ne alıyor ya da almıyor. Nüfusu, geliri, nedir? Ne alıp satıyor? Bu kapsamda ülkeleri inceliyoruz. Niçin bizden değil de başka ülkelerden mal aldığını araştırıyoruz. Bu kapsamda, 2023 yılında 500 milyar hedefine ulaşmak için eksi ve artılarımızın yer aldığı reçeteleri ortaya koyuyoruz'' diye konuştu.
     Belirlenen hedefe ulaşmak için devlet başta olmak üzere ihracatçıya, üniversitelere ve sanayi odalarına büyük görev düştüğünü vurgulayan Bozbey, gayret gösterilmediği takdirde 500 milyar ihracat hedefini gerçekleştirmenin hayal olabileceğini kaydetti.
     Türkiye'nin ocak ayında yaklaşık 10 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, geçen yılı ise 111 milyar dolarla kapattıklarını belirten Bozbey, bu yıl ise hedefin 127 milyar dolar olduğunu, ancak bu rakamı da geçmek istediklerini söyledi.
     İGEME Afrika Daire Başkanı Şule Yıldırım da, 19 Ekim 2009 tarihinde Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın onayıyla 34 ülke masasının oluşturulduğunu ve geçtiğimiz yıl mart ayından itibaren bunların hizmet vermeye başladığını belirtti.
     İhracatçıların, ülke masalarıyla ilgili güncel bilgileri internet üzerinden takip edebileceğini ifade eden Yıldırım, burada pazara ilişkin kapsamlı bilgilerin yer aldığını söyledi.
     Ülke masasında 73 ülkeye ait bilgilerin bulunduğunu kaydeden Yıldırım, ihracatçılara, alternatif pazarlarla ülkelerin nüfusu, gelirleriyle ilgili güncel bilgileri vermeye çalıştıklarını belirtti.
     Seminerde ayrıca, İGEME Uzmanı Yücel Akova, Afrika standartlarında diğer ülkeler için politik ve ekonomik anlamda model ülke olarak görülen Gana hakkında bilgi verdi.