Özel Acıbadem Hastanesi Sağlık Söyleşileri

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Vardar rahim ağzı kanserinin kadınlarda en sık ölüme neden olan 2. kanser türü olduğunu söyledi.
Özel Acıbadem Hastanesi Sağlık Söyleşileri
 Vardar, Özel Acıbadem Hastanesi Sağlık Söyleşileri kapsamında Antakya Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, rahim ağzı kanserinin (serviks) rahim ağzındaki hücrelerin anormalleşip kontrolsüzce çoğalması olarak niteledi.
 
     Rahim ağzı kanserinden korunabileceğini belirten Vardar, bu kanserin erken tanısının çok önemli olduğunu ve tedavi edilmezse söz konusu anormal hücrelerin bazen kanser hücrelerine dönüşebileceğini ifade etti.
     Vardar, dünyada her yıl yaklaşık yarım milyon rahim ağzı kanseri tanısı konulduğunu belirterek ''Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık ölüme neden olan 2. kanser türüdür ancak önlenebilir. Rahim ağzı kanserine bağlı olarak her yıl 250 bin ölüm vakası görülmektedir. Türkiye'de de günde 2 kadın bu hastalığa bağlı olarak yaşamını kaybetmektedir. Rahim Ağzı kanserlerinin neredeyse tümü Human Papillomavirüs (HPV)adı verilen bir virüsün belirli tiplerinden kaynaklanıyor. HPV enfeksiyonu çok sık görülmekte ve her 10 kadından yaklaşık 5'i yaşamı boyunca bu virüsle karşılaşmaktadır'' dedi.
     HPV'nin neden olduğu rahim ağzı kanserinden aşı ile korunmanın mümkün olduğunu belirten Vardar, aşının HPV ile teması öncesi 10 yaşından itibaren 3 doz olarak uygulanmasının önerildiğini, bu kanserden korunmak için de düzenli doktor kontrolünün şart olduğunu söyledi.
     Aile Terapisti Obengül Ejder ise aile içi iletişim ve ebeveynlerin çocuklarına karşı uygulaması gereken davranışlar ile ilgili bilgi verdi.