ÖZEL ANADOLU LİSELERİ DAHA AVANTAJLI

Dörtyol’un eğitimdeki öncü kuruluşu ve lokomotifi ISO 9001 belgesiyle tescilli Tufan?Koleji 2014 -2015 eğitim öğretim yılına merhaba dedi.

ÖZEL ANADOLU LİSELERİ DAHA AVANTAJLI
Okulun fiziki yapısı, öğrenci profili, idareci ve öğretmen durumu, derslik ve sosyal alanlarını kapsayan geniş bir görüşme yaptık.Okula gerçekleştirdiğimiz ziyarette bize Özel Tufan Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Münevver Merve Tufan, İlkokul - Ortaokul Müdürü Erdoğan Yıldırım ve Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Öncül eşlik etti.Özel Tufan Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Münevver Merve Tufan bize okulun fiziki durumu hakkında detaylı açıklamalarda bulunurken;?“2006 yılında 8 yıllık temel eğitim kurumu olarak 150 öğrenci kaydı ile başladığımız eğitim yolculuğunda bugün anasınıfında 20, ilkokulda 110, ortaokulda 120 ve lisede 160 olmak üzere toplam 410 öğrencimiz, 37 eğitimcimiz, 31 derslikli binamızda 10 adet tam teşekküllü laboratuarlarımızda eğitim öğretim hizmetini ISO?9001 kalite standartlarında vermekte. 5000 metre alana sahip kurumumuzda 3750 metre kare kapalı alan mevcut. Bunun yanı sıra 120 kişi kapasiteli yemekhanemizle birlikte öğrencilerimizin sportif faaliyetlerini yapacakları basketbol, voleybol, tenis ve futbol sahalarımız mevcut. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ara öğün olmak üzere tam gün olan okulumuzda üç öğün diyetisyenler kontrolünde hazırlanmış yemek programı uygulanmakta. Çocuklarımızı hem fiziki hem de eğitsel açıdan geleceğe hazırlayan kolejimiz yakın zamanda yeni hizmet binasını da yaparak kalitesindeki çıtayı yükseltme hedefini taşıyor” dedi.  Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Öncül ise Özel?okullarda okumak isteyen öğrencilere devlet tarafından verilen teşvikler konusuna açıklık getirerek;?“Kurum olarak biz bu güne kadar belli bir gelir seviyesinde olan hemşerilerimize hitap ettik.
 
Oysa bizim tüm hedefimiz eğitimde fırsat eşitliğinin sağlandığı, tüm öğrencilerin eşit seviyede eğitim alabilmelerine olanak tanıyan bir sistemin oturmasından yanaydı.Getirilen teşvik sisteminin bu fırsat eşitliğini katkı sunabileceği düşüncesindeyiz. Diğer taraftan Devlete ait Anadolu Liselerinde 9 ve 10 sınıflar birleştirildiğinden 10 sınıflar alan seçimi yapamıyor ve hem eşit ağırlık hem de sayısalcılar aynı eğitimi alıyor.?Fakat özel Anadolu Liselerinde müfredat daha farklı ve 10. sınıf öğrencisi eşit ağırlık veya sayısal tercih yapabileceği için özel Anadolu Liseleri daha avantajlı.” dedi.Okulların çocukları sadece akademik anlamda değil sosyal anlamda da geleceğe hazırlaması gerektiğini belirten İlkokul - Orta- okul Müdürü Erdoğan Yıldırım da;?“Toplum olarak çocuklarımızın başarısını sınavlarda matematikten yada sözelden kaç net yaptığıyla ölçer hale geldik. Müzikteki istidadı nedir, resme kabiliyeti nasıldır, sportif becerileri nelerdir. Buna pek bakan yok. Ama bizim okulumuz böyle değil. Bizim okulumuzda sosyal faaliyetlerde ön plandadır ve her derse branş öğretmeni girmektedir. Bu yıl 80 kişilik saz gurubumuz ve 30 kişilik mandolin gurubumuz eğitim çalışmasını sürdürmektedir. Satranç gibi zeka geliştirici faaliyetler kesintisiz sürerken okulumuz İngilizce eğitim vermektedir ki, dil eğitiminin önemi artık inkar edilemez. Biz başarıyı ve disiplini ön planda tutan bir okuluz.” dedi. 

Sedat İSKENDEROĞLU/DÖRTYOL(Hatay),(DHA)