''ÖZEL VE KAMU TÜM TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI 2012 YILINA KADAR ENGELLİLER İÇİN ERİŞİLEBİLİR DURUMA GETİRİLECEK''

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Genel Sekreteri Onur Orhon, özel ve kamu tüm toplu taşıma araçlarının 2012 yılına kadar engelliler için erişilebilir duruma getirileceğini söyledi. 
''ÖZEL VE KAMU TÜM TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI 2012 YILINA KADAR ENGELLİLER İÇİN ERİŞİLEBİLİR DURUMA GETİRİLECEK''
Orhon, Hatay'da Harbiye beldesinde düzenlenen, 2010 yılı eğitim seminerinin açılış konuşmasında, 2006 yılında kurulan birliğin yurt genelinde yaygınlaşma ve gelişme çabalarını sürdürürken, diğer taraftan da sektörün ilgili kişi ve kuruluşlarıyla doğrudan temas kurarak daha başarılı olmanın yollarını aradıklarını belirtti.
     Onur Orhon, TÖHOB'un öncelikle amacının, toplu taşımacılıkta söz sahibi olma, bilimsel yaklaşımla kurumsallaşma, kentler arasında birlik ve uyumu sağlama, ekonomik, sosyal, hukuki ve yönetsel alanda ortak hareket etmek olduğunu bildirdi.
     Orhon, toplu taşımacılıkta sağlıklı vatandaşlar kadar, yaşlı ve engellileri de düşündüklerini belirterek, ''5378 sayılı yasa gereği, özel ve kamu tüm toplu taşıma araçları 2012 yılına kadar engelliler için erişilebilir duruma getirilecek. Ülke genelindeki filoda yer alan yaklaşık 15 bin özel halk otobüsü ile 10 bin belediye otobüsünün 2012 yılında karşılaşacağı kaos ve kargaşa bugünden TÖHOB olarak değerlendirilmiş ve bir rapor haline getirilmiştir. Yaşanabilecek sorunları şimdiden çözme çabasındayız'' dedi.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da her belediyenin, kurum ve kuruluşların kendine özgü çalışma kuralları olduğunu belirterek, ''Önemli olan yasalara ve kurallara herkesin riayet etmesi ve uygulamasıdır. Kentimizde karayolu taşımacılığı yapan kuruluşlarla iyi diyaloglarla ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Sağlıklı hizmet yapmaya çalışıyoruz ama şunu özellikle belirtmek istiyorum, ulaştırma sektöründe görev alan arkadaşlarımızın meşakkatli ve daha özverili olmaları gerekiyor. Eğitim konusuna önem verilmesi halinde, mesleki sorunların daha kolay çözüleceğini ümit ediyorum'' diye konuştu.
     Toplantıda, Kara Ulaştırması Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu ve Kara Ulaştırma Daire Başkanı Yaşar Asiler birer sunum yaptı.