ÖZGECAN İÇİN ALANLARDAYIZ

Mersin’de tecavüz edildikten sonra vahşice katledilen Özgecan?Aslan için dün Saat Meydanı’nda Dörtyol’daki Demokrasi Bileşenleri bir araya gelerek basın açıklaması yaptı ve kadına yönelik şiddetin artık son bulması çağrısında bulundu. 

ÖZGECAN İÇİN ALANLARDAYIZ
CHP, ÖDP, Emep gibi siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve Dörtyol?Belediye Başkan?Vekili ile Belediye Başkan Yardımcısının da destek verdiği basın açıklaması bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.Günay Yüksel tarafından okunan basın açıklamasında;?“Üç gün önce minibüse bindikten sonra kendisinden haber alınamayan Mersin Çağ Üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan vahşi şekilde katledilmiş halde ormanlık alanda bulunmuştur. Minibüs şoförünün genç kadına tecavüz girişiminde bulunduğu, genç kadın direnince boğazını keserek öldürdüğü ortaya çıkmıştır. Bununla da yetinmeyen katil, babasını ve arkadaşını çağırarak genç kadının cansız bedenini yakmaya çalışmıştır. Cani şoför, babası ve arkadaşı tutuklanmıştır. Bundan sonraki süreçte kadın cinayetlerinin cezasız bırakılmaması için mücadele eden tüm kadınlar bu davanın takipçisi olacak, aynı vahşetin yaşanmaması için mücadele etmeye devam edecektir. Adalet Bakanlığı verilerine göre cinsel saldırı suçundan açılan davaların yarısında sanıklar beraat etmektedir. Geçen sene öldürülen kadın sayısı Emniyet verilerine göre 133 olmasına rağmen gazete haberlerine göre 281’dir. Türkiye'de kadın cinayetleri sistemli şekilde sürmekte, hükümetin kadın düşmanı politikaları ile tecavüz ve cinayet kıskacında kadınlar katledilmektedir. Açılan davalarda tahrik indirimleri ve iyi hal indirimleri uygulanmaktadır. Katiller ve tecavüzcüler elini kolunu sallayarak rahatça sokaklarda dolaşırken kadınların kıyafetlerinden çocuk sayısına kadar her şeyi tartışılırken kadın katliamları hükümetin gündemi olmamaktadır. Tüm bu vahşet tablosu içerisinde 20 yaşında genç bir üniversite öğrencisinin katledilmesi tesadüf değildir. Erkek egemen sistem içerisinde kadınlara açılan savaş yaşam hakkımızı elimizden almaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise öldürülen kadınlar ülkesinde hükümeti savunmaya devam etmekte “Koruma altında öldürülen kadın yok” yalanları ile gündem değiştirmeye çalışmaktadır.
 
 Her yıl on binlerce genç kız, ilk kez evlerinden ayrılıyor, umutlarının ve ideallerinin peşinden hiç tanımadıkları kentlerde, tanımadıkları insanların arasında yeni yaşamlar kuruyorlar. Tüm kırılganlıklarına rağmen cesur çiçekler gibi bu çorak toprakları renklendiriyorlar. Onların bu topraklarda korkusuzca ve özgürce yaşayabilmesini sağlamak hepimizin boynunun borcudur. Ama bunu yaparken insani sınırların ötesine, vahşete ve şiddete savrulmamızı Özgecan’da istemezdi. İntikam kolaycılığına kaçmadan Adalet istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, iyi bir insanın ölümü ardından kötülüklere savulmak, o insanın anısına yapılabilecek en büyük ihanettir. Elbette caniler hukukun öngördüğü en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. Ama artık bize gereken piyonlardan hınç çıkarıp içimizi soğutmak değildir. Zaman, şahı devirmek zamanıdır. O şah, erkek egemen, cinsiyetçi, feodal, bilime ve sanata düşman, doğmacı, güce tapan, gerici zihniyettir. Bizim artık hem Özgecan'a, hem de tüm kadınlara borcumuz budur. Biz Dörtyollu kadınlar olarak 20 yaşında genç bir kadın olan Özgecan'ı vahşice katleden canilerden ve bu katliamları önlemeyen erkek sistemden sorulacak hesabımız var. Çocuklarımızın çığlıklarına kulaklarını tıkayan erkek adalet sistemi ile mücadelemiz devam edecek. Yeni Özgecanların katledilmemesi için herkesi mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz. Ailesine, yakınlarına ve arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz.” dedi.

Sedat İSKENDEROĞLU/DÖRTYOL(Hatay),(DHA)

ÖZGECAN İÇİN ALANLARDAYIZ haberi 18 Şubat 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  16335 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle