Pinti Hamit Antakya Kültür Merkezi Sahnesinde

 Hataylı tiyatroculardan oluşan Tiyatro Mozaik Topluluğu 13 Nisan Pazar günü Antakya Kültür Merkezinde “Pinti Hamit” isimli oyunu sergileyecekler. 

Pinti Hamit Antakya Kültür Merkezi Sahnesinde

Sezgin Kadıoğlu yönetimindeki oyun Molière ‘nin cimri isimli oyunundan Ülkemizdeki ilk mizah dergisi Diyojeni yayınlamış Rum asıllı yazarımız Teodor Kasap’ın uyarladığı pinti hamit eğlenceli bir komedi oyunu olmakla beraber Türk tiyatrosunda en çok oynanan oyunlar arasında yer almaktadır.Oyun ilk olarak 05 nisan 1873 tarihinde sultan abdulaziz zamaninda gullu agopun tiyatrosunda sahneye konulmuştur.  Oyun, parayı yaşamda tek amaç ve bütün insani değerlerden üstün gören, bu yüzden de çevresine yabancılaşan bir insanı anlatır; günümüzün parayı temel değer sayan kapitalist düzene de güçlü bir eleştiri getiriyor.

 Pinti Hamit, bir dolantı komedisi. Bir babanın, kızını onun sevdiği bir erkek yerine zengin bir adamın oğluna vermek istemesi temasına dayalı oyunda dolantı yanlış anlamalar üzerine kurulu. Pinti Hamit, paranın çirkini güzelleştiren gücüne inanan burjuva paralı evliliklerine eleştirel bakan bir oyun. Tiyatro Mozaik Ekibi tarafından sergilenecek olan oyun Pazar günü 16:00-18:00 arası ve 20:00-22:00 arası iki ayrı seansta Antakya Kültür Merkezinde gösterimde olacaktır. 

TARİH: 13 NİSAN 2014 / PAZAR

SAAT: 16:00-18:00 arası ve 20:00-22:00

YER: ANTAKYA KÜLTÜR MERKEZİ

BİLET TEMİNİ: 0555 484 64 46