POLİS KARAKOLU YERİNE DEVLET HASTANESİ

Hatay’ın anavatana katıldığı 1938 yılından beri Belediye olan Harbiye, Büyükşehir statüsüyle birlikte mahalleye dönüştü.

POLİS KARAKOLU YERİNE DEVLET HASTANESİ
1997 tarihinde 5 Nisan kararları döneminde temeli atılan Harbiye Belediye Hizmet binası 4000 m2 projesi, zemin 1-2 katı tamamlanmış bina, 1999 yılından bugüne kadar boyası yapılmadığı için harabe gözüküyor.Bu belediye binasını yaptırmak için Belediye personeli fedakarlık yaparak iki ay maaşını gecikmeli aldılar. Bu bina Harbiye’nin ismini hatırlamak için Harbiye halkına hizmet amaçlı yapılmıştı.Belediye binasını yapmak için Belediye başkanlığım döneminde çok sıkıntılar çektim. Bunun için Harbiye Devlet Hastanesi yapılması için öneride bulunuyorum.Harbiye’nin adı sağlık kurumunda yaşatılsın. Bana göre, bu bina Devlet Hastanesi yapılırsa, çevresine de büyük hizmetler vereceği inancındayım.Harbiye’nin merkezi bir yerde olmasından dolayı mevcut Belediye binası hastane yapılırsa, Şenköy, Çatbaşı, Güneydam, Yoncakaya, Hanyolu, Çayır, Yukarı Okçular, Sofular, Bozlu, Dağdüzü ile Harbiye nahiyesine bağlı belde, köyler yararlanacak.
Sayın Valimiz Mehmet Celalettin Lekesiz bu konuda duyarlı davranacağına eminim. Harbiye Belediye hizmet binası Devlet Hastanesi yapılması için de uygun projesi bulunuyor. Beş katlı tasarlanan binanın mevcut iki katı üzerine 3 kat yapılması halinde her katta 20 oda bulunduğuna göre 80 oda, en azından 120 yataklı bir hastane olur.Bu bina Emniyet yerine Sağlık Bakanlığına tahsis edilirse, çevrenin sağlık sorununun çözüleceği inancındayım.Saygılarımla.
Mehmet ÖZTÜRK

1994-1999 dönemi Harbiye Belediye Başkanı