PROF. DR. ÇEKER'İN AÇIKLAMALARI -

-DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ: -''İSLAM DİNİNDE HEM KADINA HEM DE ERKEĞE KENDİ CİNSİYETİNİ İNSANLIĞIN ÖNÜNE GEÇECEK ŞEKİLDE TEŞHİR ETMEDE ELEŞTİRİLER, YASAKLAR SÖZ KONUSUDUR'' -''AMA BUNLAR HİÇ BİR ZAMAN NE TACİZ NE DE TECAVÜZE MAZERET OLARAK GÖSTERİLEMEZ''
PROF. DR. ÇEKER'İN AÇIKLAMALARI -
 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''İslam dininde hem kadına hem de erkeğe kendi cinsiyetini insanlığın önüne geçecek şekilde teşhir etmede eleştiriler, yasaklar söz konusudur. Ama bunlar hiç bir zaman ne taciz ne de tecavüze mazeret olarak gösterilemez'' dedi.
     Görmez, Çin İslam Cemiyeti Başkanı Hilalunddin Chen Guangyan ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından, gazetecilerin, ''Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker'in, 'dekolte giyen kadınlarla' ilgili sözlerinin'' sorulması üzerine, her türlü taciz ve tecavüzün İslam öğretilerine ve ilahi dinlere göre insanlığa karşı işlenmiş en ağır suçlardan biri olduğunu söyledi.
     Taciz ve tecavüzün sadece kadınlara karşı değil, tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu belirten Görmez, şunları kaydetti:
     ''Bu konuyu, Türkiye'de hiçbir din adamının, hiçbir ilahiyat hocasının basına yansıdığı şekilde ifade etmiş olmasına ihtimal vermiyorum. Nitekim bu açıklamayı yapan hocamız da böyle demediğini, yanlış anlaşıldığını açıkça ifade etti. İslam dininde hem kadına hem de erkeğe kendi cinsiyetini insanlığın önüne geçecek şekilde teşhir etmede eleştiriler, yasaklar söz konusudur. Ama bunlar hiç bir zaman ne taciz ne de tecavüze mazeret olarak gösterilemez. Hiçbir kadim kaynağımızda dahi bunu ima eden herhangi bir bilgi kırıntısına rastlamak mümkün değildir.''
     İslam dininde suçların, bütün insanlığa karşı yapılan, Allah'a karşı yapılan, hem Allah'a hem insanlığa karşı yapılan suçlar olarak tasnif edildiğini anlatan Görmez, ''Tecavüz sadece kadına değil, hem bütün insanlığa karşı hem de Allah'a karşı işlenen ağır suçlardan ve günahlardandır'' diye konuştu.