Proje ortaklığı hayat ortaklığına dönüştü

 Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından finansal destek sağlanan Comenius Okul Ortaklıkları projelerinden birinde projenin grup liderlerinden Lamia Esen Barlas ve Polonyalı Tomasz Aleksader Wiszenko, okul ortaklığı projesini hayat ortaklığı projesine dönüştürerek evlendi.
Proje ortaklığı hayat ortaklığına dönüştü
 Barlas, İskenderun Belediyesi Evlendirme Dairesi'nde düzenlenen nikah töreni öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, İskenderun İsmet İnönü İlköğretim Okulu'nda İngilizce öğretmeni olarak görev yaptığını belirtti.
     Barlas, Comenius Okul Ortaklıkları kapsamında Fransa'nın koordinatörlüğünde 6 ortaklı bir projeye başladıklarını, diğer ortakların ise Polonya, Portekiz, İtalya ve Romanya olduğunu kaydetti.
     İki yıl önce hazırlık çalışmalarına başladıkları projenin AB tarafından kabul edildiğini hatırlatan Barlas, şöyle konuştu:
     ''Projemiz engelli öğrencilerin okula ve hayata kolay adaptasyonunu sağlamak için hazırlanmış bir proje. İlk yılımızı tamamladık. Polonya ziyareti sırasında başka bir ortaklık başladı. Tomasz, Polonya'daki ortak okulda müzik öğretmeni olarak çalışıyor. Proje kapsamında müzik ekibindeki öğrencilere eğitim veriyor. Çalıştığı okuldaki öğrenciler biraz da engelli. İşleri zor. İskenderun'daki okulumuzda işitme engelli öğrenciler ile bu projede yer alıyor. Projenin bir yılı kaldı.''
     Proje dolayısıyla Polonya ziyareti sırasında tanışma fırsatı bulduklarını ifade eden Barlas, şunları kaydetti:
     ''İyi ki tanıştık. Proje çalışmaları dışında vaktimizi birlikte geçiriyorduk. Bunun devamının gelmesini istedik.
 
 Kendisi Türkiye'ye gelmek istedi. Bizde fazla beklemeden işi uzatmak istemedik ve sonuçta evlenmeye karar verdik. Bizim içinde sürpriz oldu. İlk tanıştığımızda Tomasz İngilizce, ben de Lehçe bilmiyordum. Dolayısı ile komik anılarımız oldu. Tercümanlar aracılığı ile iletişim kurduk bir süre. Tomasz dil öğrenme konusunda hızlı bir gelişme kaydetti. Çünkü bunun için önemli bir nedeninin olduğunu söyledi. Şimdi çok rahatız. Umarım böyle devam eder.''
     Projeyi tamamlamak istediğini söyleyen Barlas, bir yılın sonunda projeyi tamamlayıp teslim ettikten sonra yeni bir hayata başlamak üzere Polonya'ya eşinin yanına gideceğini aktardı.
     Tomasz ise çok heyecanlı olduğunu belirterek, ''Evlenme teklifini ben yaptım. Bu işe başladığım için çok mutluyum. İnsanlar arasında ve ülkeler arasında sınırların artık kalktığını düşünüyorum. Dolayısıyla çok keyifliyim. Eşimi çok seviyorum. Mutlu bir birliktelik olacağına inanıyorum'' diye konuştu.
     Anne Nahide Barlas ise daha önce de oğullarının yabancı uyruklu biriyle evlendiğini belirterek, ''Oğlum da yabancı bir gelinle evlendi. Bu durumu pek yadırgamadım. Kendilerine mutluluklar diliyorum. Onlar mutlu olsun yeter'' dedi.
     Baba Abdurman Barlas da oldukça mutlu olduğunu dile getirerek, hayat boyu onlara destek vereceklerini anlattı.
     Yapılan konuşmaların ardından genç çiftin nikahı kıyıldı. Barlas'a arkadaşı Emel Tura, Wiszenko'ya ise arkadaşı Marta Karpovic şahitlik etti.