RAMAZAN MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN PEKİŞTİĞİ BİR AYDIR

İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Ramazan'ın Allah'a olan kulluk şuurunu derinden hissedildiği, milli birlik ve beraberliğin pekiştiği bir ay olduğunu ifade etti.
RAMAZAN MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN PEKİŞTİĞİ BİR AYDIR
 Sinanoğlu, Ramazan'ın gelişi nedeniyle yayımladığı mesajında, yüce mevlanın rahmet ve mağfiretinin herkesi kuşattığı mübarek Ramazan ayına 1 temmuz Pazartesi günü erişmenin manevi sevincinin yaşandığını, 31 Temmuz Pazarı Pazartesi gününe bağlayan gece de ilk teravih namazının kılınacağını kaydetti.
     Ramazan'ın Allah'a olan kulluk şuurunu derinden hissedildiği, milli birlik ve beraberliğin pekiştiği bir ay olduğunu kaydeden Sinanoğlu, asırlardır din ile bağını koparmadan sürdüren ve onu manevi hayatının aydınlık bir ışığı kılan milletin Ramazan ayının huzur ve esenlik veren derin etkisini nefislerinde, ailelerinde ve toplumlarında yaşamış-yaşatmış, bu ayı sadece dini değil, sosyal ve kültürel hayatları bakımından da canlı bir dönem haline getirdiklerini belirtti.
 
 
     Sinanoğlu, Ramazan ayının gönüllerin coştuğu, teravih, oruç, iftar, sahur, zekat, fitre ve sadakalarla bambaşka bir maneviyatın yaşandığı bir zaman dilimi olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:
     ''Ramazan, kardeşlik ve sevgi bağlarının güçlendiği, ruhlarımızın güzel telkinlere ve uyarıcı öğütlere açık olduğu, manevi duygularımızın canlılık kazandığı, birlik ve beraberlik duygularının pekiştiği müstesna bir aydır. Maddi ve manevi sayısız güzelliklerin yaşandığı ve mükafatlarının sınırsız olarak verildiği bu manevi mevsimi, geçmişimizi muhasebe ederek, kendimizi kötülüklerden ve haramlardan uzak tutarak, hayra ve kalıcı mutluluğa yönelerek çok iyi değerlendirelim. Yapacağımız hayır ve ibadetlerle Allah'ın rızasını kazanmaya, iyi ve güzel davranışlarımızı arttırarak, geçici ve kötü şeyleri de terk ederek on bir ayın geride bıraktığı manevi kirleri temizlemeye çalışalım. Oruçlarımızı her türlü haramdan, kötü söz ve davranışlardan bizleri koruyucu bir kalkan kılalım.''
     Oruç tutmanın, iman etmenin, ibadet etmenin ve kullukta bulunmanın doruk noktasını ifade ettiğini belirten Sinanoğlu, şöyle devam etti:
     ''Yüce Allah insana bir çok nimet vermiş, buna istinaden ona kullukta bulunmak bir şükür borcudur. Bir müminin imanını amelle beslemesi gerekir, nasıl ki bir fidan sulanmadığı takdirde kurursa, salih amellerle beslenmeyen iman da aynı tehlike ile karşı karşıya kalır. Sevgili Peygamberimiz bir Hadis-i Şeriflerinde, 'Oruç tutunuz ki, sıhhat bulasınız' buyurmaktadır. Sağlıklı olmanın ve günahlardan korunmanın yolu oruç tutmaktır.''
     Sinanoğlu, Ramazan ayının milletimiz ve bütün İnsanlık için huzur ve barış getirmesini, insanları olgunlaştırmasını ve yüceltmesini, tutulacak oruçları, kılacak namazları, verilecek zekat, fitre ve sadakaları, yapılacak hayırları kabul buyurmasını Yüce Allah'tan niyaz ettiğini kaydetti.