REKTÖR GÜDER İN ALMANYA TEMASLARI

Akademik ve bilimsel işbirliği çalışmaları için Almanya’da bir dizi temaslarda bulunan MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih GÜDER ile beraberindeki heyet Almanya’da önemli ziyaretler gerçekleştirdiler.

REKTÖR GÜDER İN ALMANYA TEMASLARI
Ziyaretin ilk adresi 2012 yılından beri kardeşlik ve işbirliği anlaşmamızın olduğu Kiel Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve KielChristian Albertsen Üniversitesi oldu. gerçekleşen buradaki toplantılarda;Kiel Uygulamamalı Bilimler Üniversitesi ile bünyesindeki Mühendislik, Ziraat ve Sosyal Çalışmalar Fakültelerinin tanıtımları yapıldı. Uluslararası Öğrenci Ofisi ile Teknoloji Transfer ofisinin çalışmaları paylaşıldı. Benzer şekilde heyetimiz tarafından Üniversitemiz bünyesindeki Mühendislik ve Tıp Fakülteleri ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkında bilgiler paylaşılarak, iki üniversitenin uluslararasılaşma politikaları ile akademisyen ve öğrenci değişimine ilişkin uygulamaları karşılıklı olarak değerlendirildi. Toplantıda Kiel Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve ilişkili bölümleriyle üniversitemiz arasında yapılacak işbirlikleri ve ortak araştırma konuları değerlendirilerek mutabakatlara varıldı.Toplantı sonrası Kiel Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknokenti ziyaret edildi. Teknokent Müdürü Prof.Dr. İnge SCHRÖDER tarafından heyetimize teknokentin kuruluşu, ortaklık yapısı, işleyişi ve firmalarla ilişkilerde izlenen stratejiler konularında bilgilendirme yapıldı. Rektör ve beraberindeki heyet aynı gün akşam saatlerinde Kiel şehri Türk-Alman toplumu, Türk-Alman dostluk derneği ve çeşitli alanlarda faal olan Türk Derneklerinin yöneticileriyle bir araya geldi.  Ziyaretin  Rektör ve beraberindeki heyet Aalen üniversitesinin 50. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Konuk Üniversiteler resepsiyonuna katıldılar. Aalen Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Gerhard SCHNEİDER programın “hoş geldiniz” karşılamasında üniversite hakkında sunum yaparak Aalen üniversitesinin mevcut durumu ve gelecek vizyonunu sundu. Konuk Rektörler ve beraberlerindeki heyetlere üniversitenin kütüphanesi, optik, robotik, makine, malzeme, metalürji, elektronik, galvanomagnetik, x-ışınları, oftalmoloji ve odyoloji araştırma laboratuvarları ayrıntılı olarak gezdirildi. Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında bilimsel çalışmalarla geliştirilmiş ürünler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Aalen ziyaretinin ikinci gününde Aalen üniversitesinin 50. yılı nedeniyle düzenlenen “Eğitim, Araştırma ve Sürdürülebilirlik (ERIS)” başlıklı konferansa katılım sağlandı. Öğleden sonra Aalen Üniversitesi Rektörü Gerhard SCHNEİDER makamında ziyaret edilerek bir görüşme gerçekleştirildi. Bu görüşmede “öğretim elemanı ve öğrenci değişim programları, ortak araştırma projeleri, inovasyon için işbirliği ve 2014 Türk-Alman Bilim Yılı” kapsamında gerçekleştirilebilecek yeni işbirlikleri tartışıldı ve üniversitemizin plaketi sunuldu. Akşam yemeği öncesinde Aalen şehrinde organik üretim yapan tesisler ziyaretçilere gezdirilerek, üretim planlaması, denetimi, sertifikasyonu konularında bilgiler verildi. Yapılan bilgilendirme ile Aalen ziyaret programı sona erdirildi. Ziyaretin son günü Stuttgart şehrindeki otomotiv sektörüne ait tesislerde incelemeler yapılarak, ilgililerden bilgi alındı.