Reyhanlı Barajı nda İstimlak Sorunu...

KELLİ KÖYÜ MUHTARI SAĞIROĞLU: -''BARAJ İÇİN VERECEĞİMİZ ARAZİ YERİNE PARA İSTEMİYORUZ, AYNI BÜYÜKLÜKTE ARSA İSTİYORUZ''
Reyhanlı Barajı nda İstimlak Sorunu...
ATAY - Hatay'ın Kumlu ilçesinde ''Reyhanlı Barajı'' için arazileri istimlak edilmek istenen köylüler, para yerine aynı büyüklükte arazi istediklerini belirttiler.
     Kelli Köyü Muhtarı Şahin Sağıroğlu, Hamamat Köyü Muhtarı Ali Dinçer, ile Doğuayrancı Köyü Muhtarı Mehmet Topluyıldız, AA muhabirine ortak yaptıkları açıklamada, Reyhanlı Barajı'nın bölgeye sağlayacağı yararların bilincinde olduklarını, ancak arazilerinin yerine arsa istediklerini söylediler.
     Muhtarlar adına konuşan Kelli köyü muhtarı Sağıroğlu, Reyhanlı Barajı'nın ihalesinin tamamlandığını ve temelinin önümüzdeki günlerde atılacağını belirterek, şöyle devam etti:
     ''Reyhanlı Barajı için Kumlu ilçesine bağlı 3 köyde istimlak çalışmaları başlatıldı. Ancak, Kaymakamlık binası mal müdürlüğü salonunda 3 gündür köylüler ile kamu yetkilileri uzlaşma sağlayamadılar. Kumlu ilçesinde yaklaşık 17 bin dönüm arazi baraj alanı içinde kalıyor. Baraj için vereceğimiz arazi yerine para istemiyoruz. Aynı büyüklükte arsa istiyoruz. Bazı köylüler istimlak için anlaşma sağladılar. Şu ana kadar 8 bin dönüm arazi istimlak edildi. 9 bin dönüm arazinin sahipleri halen anlaşma sağlamadı. İlçemizde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) 3 bin dönüm arazisi var. Hiç olmazsa bunu arazileri ellerinden alınacak hak sahiplerine eşit şekilde dağıtılmasını istiyoruz. Ayrıca, buraya gelen kamu görevlileri dönüm başına 4 bin TL öneriyorlar. Bunu da yetersiz buluyoruz. Reyhanlı'da daha yüksek fiyat verdiklerini biliyoruz. Kumlu'daki köylüler mağdur ediliyor. Hakkımız yargıda arayacağız.''
     Sağıroğlu, bu konunun çözümü için bir heyet oluşturarak Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'i ziyaret ederek destek isteyeceklerini sözlerine ekledi