REYHANLI DA BURUK KUTLAMA

Türk askerinin Reyhanlı'ya girişinin 74'üncü yıldönümü kutlamaları, 11 Mayıs'ta meydana gelen ve 52 kişinin yaşamını yitirdiği patlamalar nedeniyle buruk kutlandı.
REYHANLI DA BURUK KUTLAMA
Atatürk Caddesi'ndeki Hacı Fatma Mursaloğlu Anaokulu önünde, ilçeye ilk giren askeri birliğin temsili karşılanması ile başlayan kutlama törenlerinde, her yıl düzenlenen askeri bando eşliğinde yürüyüş ve aba güreşi etkinlikleri yapılmadı. İki küçük kız çocuğu, temsili olarak 1939'da ilçeye ilk giren askeri birliğin komutanına, "Reyhanlı'ya hoş geldiniz komutanım, 40 yıllık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz. Ne Mutlu Türküm diyene" diyerek öptüğü Türk bayrağını verdi. Komutan da, bayrağı öperek teslim alırken, Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler  ile Belediye Başkanı Hüseyin şanverdi  askeri birliğin komutanına çiçek sundu. Sessiz bir yürüyüşün ardından Kaymakam Güler, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Bülent Gülbaz, Belediye Başkanı Hüseyin şanverdi, Cumhuriyet Alanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Başkan Şanverdi, 11 Mayıs günü meydana gelen hain patlamalarda 52 vatandaşın şehit olduğunu söyleyerek, ölenlere rahmet, yaralılara şifa ve ailelerine de sabır diledi.
 
 
Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Şanverdi, şunları söyledi: "Reyhanlı 20 yıl boyunca Fransızların işgali altında kalmıştır. Bu işgal sırasında,Reyhanlı halkı çok acı çekmiştir. Bu saldırı, Hatay'ın, Türk devletinden ayrı kalmasının verdiği ızdırap, Fransızların yaptığı zulümden daha acı olmuştur. Ama Hatay halkının, Türk Devleti'ne olan inancı hiçbir zaman kaybolmamış ve yüreklerde bir meşale olarak kalmıştır. Bu statü ile Hatay, Fransızların zulmünden ve işgalinden kurtularak bağımsız bir devlet olma sürecine girmiş, 2 Eylül 1938'de bağımsız Hatay Devleti kurularak, Devlet Başkanlığı'na da merhum Tayfur Sökmen seçilmiştir."
REYHANLI DA BURUK KUTLAMA haberi 09 Temmuz 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  39395 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle