Reyhanlı İlçesi Üçtepe Köyü’nde Sertifikalı Fidan Dağıtımı

Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde, Reyhanlı İlçesi Üçtepe Köyü’nde 27 dekar alanda 6 bin adet nektarin fidanı dikildi
Reyhanlı İlçesi Üçtepe Köyü’nde Sertifikalı Fidan Dağıtımı
 Vali Lekesiz, gerçekleşen fidan dikimi dolayısıyla, üretici İbrahim Nur Ataç’ın arazisinde ihracatçılarla ve üreticilerle bir araya gelerek plan hakkında bilgi verdi. Başarı için, soruları doğru sorup cevabını doğru vermek gerektiğine dikkat çeken Lekesiz, ‘Cehennemi bir rekabetin olduğu günümüz dünyasında işini iyi yapmayan oyundan kopar, rekabetten düşer, soruyu doğru sormayıp cevabı da doğru vermeyenler yaşadığı dünyanın dışına itilir. Uyum sağlama yeteneğini kaybeder, bireylerin de, illerin de, kurumların da, ülkelerin de rekabetten düşmemesi lazım.’dedi. 2012 yılı sonu itibarıyla toplam tarımsal üretimimizin parasal karşılığının 3 milyar 300 milyon lira olduğunu hatırlatan Lekesiz, Reyhanlı Barajı’nın ve Orta Ceyhan Menzelet Projesi’nin tamamlanması ile beraber bu gelirin çok daha fazla artacağını ifade ederek, bunun da ilimize ve ülkemize zenginlik olarak yansıyacağını kaydetti. Lekesiz, ‘Şimdi doğru soru şu; bu güneş, bu iklim, bu su, bu bereket, bu ova, limanı, havayolu, işgücü yani kısacası bu imkanlar başka bir ülkenin elinde olsaydı, gelir 3 milyar 300 milyon lira mı olurdu yoksa daha fazla mı olurdu? Fazla olurdu diyorsak -ki öyle-, o halde yapmamız gereken daha çok iş var demektir. Peki diğer ülkeler bizden daha mı akıllı, niye onlar yapar diyoruz da biz yapmıyoruz? En önemli değerimiz olan aklımızı da işin içine katarak en iyisini yapabiliriz. Yeter ki sektörün dünya içindeki konumunu ıskalamayalım. İşte biz bu planı hep beraber bunun için yaptık.’ şeklinde konuştu. Lekesiz, yaklaşık 16 aylık süre ile uzmanlar eşliğinde 362 köyün, 76 beldenin defalarca gezildiğini, 972 verinin analiz edildiğini, Hatay genelinin bölge bölge verilerinin alındığını kaydederek, ‘Dünya pazarlarının tercih ettiği ürünler araştırıldı, toprağımızın niteliğine göre burada ne yetişir değil, ne ‘en iyi’ yetişir bunlar belirlenerek ürün deseni haritası ortaya çıkarıldı. Buna uygun üretim yapan kazanır, buna uygun üretim yapmayanın da kaybetme olasılığı fazladır.’ dedi.  

Vali Lekesiz, üreticilerimizin üretim yaparken hangi kalitede ne kadar üreteceğini bilmesi gerektiğini de vurgulayarak, ‘Ülkemizde yıllardır nicelik ve nitelikten kaynaklanan bir sorun var. Dünya pazarlarının istediği kalitede ve miktarda ürün üretmiyoruz. Böyle olunca da üreticilerimiz sorun yaşıyor. Geçtiğimiz yıl bunu can eriğinde yaşadık. İhtiyaçtan fazla üretildi. Dış dünyaya ihraç edebileceğimiz kalitede ve miktarda olmayınca elde kaldı. Dolayısı ile dünya pazarlarının istediği kalitede ve miktarda üretmek gerek.’ şeklinde konuştu. Vali Yardımcısı ve Reyhanlı Kaymakam Vekili Mehmet Eriş ise, Plan çalışmalarının ilçede olumlu yansımalarını görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, bu kapsamda ilçede yürütülen faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi de, ilçede üreticilerin meyvecilikle ilgili çalışmalarının sonucunda en kısa zamanda Reyhanlı’nın meyve deposu olacağına inandığını kaydetti. Üretici İbrahim Nur Ataç ise, plan kapsamında 2 yıldır devam eden çalışmalarda bölge için uygun kalitede, yüksek verimi olan fidanların seçildiğini, söz konusu uygulama ile üretimden elde edilen gelirin arttığını ifade ederek ilgililere teşekkür etti. Üretici Ahmet Bahadırlı ise, plan dahilinde yapılan tüm çalışmaları ‘mutfağın hazırlanması’ olarak tanımlayarak, komşumuzda yaşanan olumsuzlukların sona ermesiyle, söz konusu mutfaktan çok daha fazla verimin alınacağına, bunun için çalışmalara titizlikle devam etmek gerektiğine dikkat çekti.İşadamı Nuri Gündoğdu ise, 50 yıl aradan sonra memleketine dönüp üreticiliğe başladığını ifade ederek, ‘Ben bu işe oldukça geç başladım ama planı inceleyerek, bilinçli şekilde ve plan doğrultusunda başladım. Bu planda her şey var, 972 veri incelenerek hazırlanmış ciddi bir çalışma. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.’ dedi. İhracatçı Serkan Oktay'ın da görüşlerini paylaşmasının ardından  Vali Lekesiz ve diğer konuklar hep birlikte nektarin fidanlarını diktiler. Törene, Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Reyhanlı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Şanverdi, Reyhanlı Ziraat Odası Başkanı Şiho Yüksekgönül ile ihracatçılarımız ve üreticilerimiz katıldı.