Reyhanlı Terörünün Yıldönümü ve Mazot Rüşveti

    11 Mayıs 2011, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı terör saldırısının yıldönümüydü. Aynı gün “Anneler Günü” de kutlandı.
Reyhanlı Terörünün Yıldönümü ve Mazot Rüşveti
 Ama Reyhanlı’da yavrularını kaybeden anneler, yeğenlerini kaybeden teyzeler ve halalar, kardeşlerini kaybeden ablalar, torunlarını kaybeden nineler muhtemeldir ki “Anneler Günü”nü kutlayamamışlardır. Peki, Reyhanlı şimdi nasıl? Teröristler belasını buldu ve Reyhanlıların acısı bir nebze olsun dindi mi? Elbette hayır. Ama Reyhanlı’ya mazot kaçağı için adeta bir “göz yumma rüşveti” ihsan edilmiş. Reyhanlı’da 53 evladımıza kıyan terör saldırısının ardından AKP iktidarı yayın yasağı getirmişti. Reyhanlı saldırısıyla AKP’nin Hatay’da büyük bir darbe aldığı ileri sürüldü. Hele de Reyhanlı’da bu hasar daha büyüktü. Ünlü bir Tv programcısı ve gazeteci, “Bu terör saldırısından sonra da AKP Reyhanlı’da seçimi kazanırsa yuh olsun!” kabilinden bir ifade kullandı. Ama Reyhanlı, beklenmeyeni yaparak gene AKP’yi seçti. Peki neden seçti?Reyhanlı ve Hatay’ın Altınözü ile Yayladağı ilçelerinde hayat alt üst oldu. Suriye’deki iç savaştan kaçan Suriyeli muhtaç aileler ile bu karışıklıktan yararlanarak gayı meşru yoldan nemalanmak isteyenler birbirine karıştı. Bu kaçakçılık ve özellikle Türkiye’ye havayolu ile gelip Hatay üzerinden Suriye’ye geçen rejim karşıtı “Mücahitler”, sonunda “Milletinin ve devletinin valisi ol, iktidarın değil!” diye eleştirilen Hatay Valisi Lekesiz tarafından bile şikâyet konusu oldu. Vali durumu İçişleri Bakanlığı’na raporla bildirdi.     Kaçakçılık Hatay’ın başbelası haline geldi. Hele de mazot kaçakçılığı! Mazotun en çok kaçırıldığı yer de Reyhanlı! Hatta 30 Mart Mahalli Seçimleri öncesinde iktidarın Reyhanlıları “Eğer AKP burada kazanamazsa, ucuz mazotu rüyanızda görürüsünüz!” dediği ileri sürülmektedir. Yani Reyhanlı’da AKP kazanamazsa mazot kaçakçılığına son verilecekti!   
   
 Bugün, Reyhanlı terörünün ilk yıldönümü münasebetiyle küçük bir anma resmini face sayfama koydum. Bazı arkadaşlar, Reyhanlı’da AKP’nin kazanmış olması sebebiyle yorumlarında Reyhanlılı hemşerilerimi suçladılar. Bunun üzerine ismi bende mevcut duyarlı bir Reyhanlılı hemşerim şunları yazdı: “Reyhanlılıyım, sebebi şöyle: Birincisi, terketmediğimiz Allaha havale etme alışkanlığı. ‘Ölenleri kaybettik, kalanların karnını doyuralım bari’ dedik. İkincisi; Siz Amik ovasında kaç ailenin Suriye olayları başladığından beri mazot kaçakçılığı yaptığını ve hükümetin buna göz yumduğunu, Amik ovasında kaç ailenin hiç ekip biçmeseler bile tarım destek primi almaya devam ettiğini, kaç ailenin yosulluk yardımı vs aldığını hesapladınız mı?”Son cümlesinde bana serzenişini de “Hele de ‘Bunlar giderse yerine gelecek olanlar ne verecek, nasıl geçineceğiz?’ sorusuna muhalefetin inandırıcı bir projesi konabildi mi?” diye eklemiş.  Devamında AKP’nin stratejisini, “Önce muhtaç bırak ki, hep sana ihtiyaç duysunlar!” şeklinde özetlemiş. Ayrıca “Bu strateji, muhalefet partileri gerçeği farkedene kadar tutmaya devam edecektir!” diye bir ekleme daha yapmış.Reyhanlılı bir arkadaşımla telefonla konuştuğumda da “Ektiğimizden zaten bir şey kazanamıyoruz. Allah’tan teşvik var. Bir de kaçak mazotun ucuz oluşu ile ayakta kalıyoruz!” şeklinde benzer şeyleri söyledi. Yani Reyhanlılıların AKP’ye oy vermesi “İstediği” veya “sevdiği” için değil! Tamamemen ekonomik. Milleti göbekten bağlamışlar. Mazot kaçakçılığı, tarım destek primi, yoksulluk yardımı, ianeler sistemi kurulmuş.    Bu arada Reyhanlı terörünün faillerinin hangi örgütten olduğu da açık değil. Bazı zanlılar yakalandı ama hala yargılanamadılar bile. AKP’nin Yargı ile kavgası var ya!     Son Söz: Mutluluğun ilk basamağında karnının doyması vardır! Anlaşılan Reyhanlılı hemşerilerim karnını doyurmakta zorlanacak hale getirilmiş. Tabii özellikle çocukları ve ailleri önemlidir. Böyle olunca da, sevmeseler de mideden bağlandıkları AKP’ye oy vermişler! Reyhanlı şehitlerinin mekânları Cennet olsun, Allah Reyhanlı’ya sabır versin!

     Prof.Dr. Celalettin Yavuz, cyavuz53@gmail.com,