Ro-Ro Seferlerinin İhracatta Olumlu Etkisi

Vali Lekesiz İskenderun Limanı’nda İncelemelerde Bulundu
Ro-Ro Seferlerinin İhracatta Olumlu Etkisi
 Vali Lekesiz  İl Genel Meclisi üyeleriyle birlikte İskenderun Limanı’nda incelemelerde bulundu. 
İncelemeler öncesinde Limak Port Genel Müdürü Oğuz Tümiş katılımcılara limanda sürdürülen çalışmalar ve Ro-Ro seferleri hakkında ayrıntılı olarak bilgi verdi. 
 Vali Lekesiz yaptığı konuşmada, limanın önemine vurgu yaptı. Lekesiz, ‘Burası sadece ilimiz için değil bölgemiz ve ülkemiz için de önemli bir tesis. Bu liman bir servet, bu servetin zenginliğe dönüşmesi için de en önemli nimetlerimizden olan aklımızı kullanmalıyız ve işte tüm çalışmalar da bunun için yapılıyor.’dedi. Dünya genelinde daha iyi bir yaşam için kırsaldan kentlere göçün gerçekleştiğini, bunun da beraberinde tüketim eğilimini getirdiğini ifade eden Lekesiz, ‘Bu da üretimi tetikliyor. Herkes üretiyor. Biz de üretiyoruz. Dünyada herkes üretince de cehennemi bir rekabet ortaya çıkıyor, işte burada da ulaşımın en ucuz yolu olan deniz ulaşımı önem kazanıyor.’ diye konuştu. 
Bölgede yapılan tüm yatırımların amacının; ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz için konteyner taşımacılığı aracılığı ile zenginlik üretebilmek olduğunu kaydeden Lekesiz, ‘En geç Ocak ayı içerisinde konteyner taşımacılığı başlayacak. Liman, yıllık yaklaşık 500 bin konteyner elleçlemesine izin verir hale gelecek. 2014 yılının ilk çeyreğinde elleçleme kapasitesi 1 milyon 300 bine, 2016 ortalamalarında ise 3 milyona ulaşacak. Yani İzmir Çandarlı Limanı bitinceye kadar İskenderun Limanı konteyner elleçleme açısından Türkiye’nin en büyük limanı olacak.’ diye konuştu. Lekesiz 2016 yılı ortalarında 15 bin yeni insanımıza iş imkanı sağlanacağını da sözlerine ekledi. 
Lekesiz, Ro-Ro seferleri konusunda ise şunları söyledi: ‘Karayolu ile yük taşımacılığı açısından ilimiz Türkiye’nin 2’nci büyük filosuna sahip. Komşumuz Suriye'de yaşanan gelişmelerden dolayı taşımacılık sektörü olumsuz etkilendi. 2012 yılı Mart ayından itibaren Hükümetimiz tır başına bin dolar destek verdi. Mersin Limanı’ndan Ro-Ro seferleri başladı ancak yoğunluktan dolayı seferler ortalama 45 gün sürdü. Ağustos ayından itibaren İskenderun ilçemizden de Ro-Ro seferleri başladı. 5 yıldızlı otel şartlarında sohbet ede ede sefer yapan şoförlerimiz Cilvegözü sınır kapısı açılsa dahi buradan devam etmek istediklerini ifade ediyorlar. Cilvegözü sınır kapısının kapanmasından olumsuz etkilenen nakliyecilik sektörü normale dönmeye başladı. Bunun ilk yansımalarını rakamlarda da gördük. İhracatta ilimiz en fazla artış kaydeden iller arasında Eylül ayında 5’inci, Ekim ayında ise 4’cü oldu.’ diye konuştu. İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su ve Hatay İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen de ilçede Ro-Ro seferlerinin başlamasıyla büyük bir hareketlilik yaşandığını belirterek bu durumun bölge ekonomisine olumlu yansıdığını ifade ettiler. 
Daha sonra Vali Lekesiz beraberindekilerle birlikte alanda ve Ro-Ro gemisinde incelemelerde bulunarak şoförlerle sohbet etti ve taleplerini dinledi.