ROMANTİK HATAY VE RAMAZAN YUVASINA DÖNDÜ

 Hatay'ın Erzin ve Samandağ ilçelerinde vatandaşlar tarafından yaralı olarak bulunan ve Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım, Tedavi Kurtarma ve Araştırma Merkezi'nde (DEKİYM) tedavileri yapılan caretta caretta türü deniz kaplumbağaları denize bırakıldı.
ROMANTİK HATAY VE RAMAZAN YUVASINA DÖNDÜ
 Erzin ilçesinde vatandaşlar tarafından yaklaşık 11 ay önce bulunan ve yüzgecinde İtalya plakası bulunan caretta caretta, MKÜ DEKİYM'de tedavi altına alındı. ''Romantik'' adı verilen ve kafatasında kırıkları bulunan felç olan caretta caretta, yapılan müdahale ve egzersiz çalışmalarıyla sağlığına kavuştu.
 
 
     Yaklaşık bir ay önce vatandaşlar tarafından Samandağ sahilinde kafatası zedelenmiş bir halde bulunan caretta carettanın da kırıkları tedavi edildi. ''Hatay'' adı verilen deniz kaplumbağasına fizik tedavi uygulamaları yapıldı.
     Samandağ'ın Çevlik sahilinde iki hafta önce bulunan ve vücudunun çeşitli yerlerinde yara ile kırıklar tespit edilerek yine MKÜ DEKİYM'e getirilen ''Ramazan'' adı verilen deniz kaplumbağası da yapılan tedavisinin ardından kısa sürede sağlığına kavuşturuldu.
 
    
       Yaralarının iyileştirilmesinin ardından fizik tedavi çalışmaları yaptırılan ve denize bırakılabilecek duruma gelen ''Romantik'', ''Ramazan'' ve ''Hatay'' adı verilen caretta carettalar uzmanlar ve dalgıçların gözetiminde Samandağ sahiline bırakılarak, yuvalarına uğurlandı.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Samandağ ilçesinde bulunan Çevlik sahilinde caretta carettaların denize bırakılması öncesinde yaptığı konuşmada, deniz kaplumbağalarının neslinin devamı için çalıştıklarını söyledi.
     Nesli tükenme tehlikesi altındaki kaplumbağaların Akdeniz sahilini yuvalama alanı olarak kullandığını ifade eden Güder, bunlara bazen balıkçılar ve vatandaşlar tarafından zarar verildiğini kaydetti.
 

     MKÜ'de geçen yıl DEKİYM'i kurduklarını ve buranın tam donanımlı bir şekilde çalıştığını vurgulayan Güder, merkezde yaralı olarak getirilen kaplumbağaların tedavilerinin yapılarak sağlıklarına kavuşturulmaya çalışıldığını belirtti.
     DEKİYM Müdürü Doç. Dr. Enes Altuğ da merkezlerine getirilen ''Romantik'', ''Ramazan'' ve ''Hatay'' adı verilen caretta carettaların uzun ve zor tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuşturulduğunu kaydetti.
     MKÜ Veterinerlik Fakültesine üç yılda 12 yaralı carette carettanın getirildiğini, bunların 8'inin iyileştirilerek sağlığına kavuşturulduğunu vurgulayan Altuğ, vatandaşların nesli tükenme tehlikesi altındaki kaplumbağalar konusunda daha duyarlı olması gerektiğini kaydetti.