''ROMANTİK'' İÇİN ULUSLARARASI SEFERBERLİK

''ROMANTİK'' İÇİN ULUSLARARASI SEFERBERLİK -HATAY'IN ERZİN İLÇESİ SAHİLİNDE YARALI HALDE BULUNAN VE YÜZGECİNDE İTALYA PLAKASI OLAN CARETTA CARETTANIN KURTARILMASI İÇİN YOĞUN ÇABA GÖSTERİLİYOR -DOÇ. DR. ALTUĞ: ''İTALYA'DAKİ YETKİLİLERE İRTİBAT HALİNDEYİZ, TÜM GELİŞMELERİ İLETİYORUZ''
''ROMANTİK'' İÇİN ULUSLARARASI SEFERBERLİK
Hatay'ın Erzin ilçesinde 20 gün önce hayvanseverler tarafından yaralı halde bulunan ve yüzgecinde İtalya plakası olan caretta caretta türü deniz kaplumbağasının kurtarılması için tedaviye yönelik çalışmaların titizlikle sürdürüldüğü bildirildi.
     Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Enes Altuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Burnaz sahilinde bulunarak fakültelerine getirilen caretta carettanın İtalya'da plakalandığını söyledi.
     Yaklaşık 98 santimetre uzunluğunda 72 santimetre eninde ve 39 kilogram ağırlığındaki dişi caretta carettanın kafatası ve tuz bezlerinin bulunduğu yerdeki yaralarda parazit belirlediklerini ifade eden Altuğ, şöyle devam etti:
     ''Yüzme güçlüğü çeken, reflekslerinde zayıflık bulunan kaplumbağanın tomografinde kafatasında çok parçalı kırık ve beyin travması belirledik. Genel durumunu ilaçlarla düzeltiğimiz caretta carettanın kafatasındaki kırıkla ilgili de boynundan deri parçası alarak operasyon gerçekleştirdik. Yaralara deri greftiyle transplantasyon, doku kayıplı bölgeye deri otogrefi uyguladık. Bu işlemler başarılı oldu. Kafatasındaki dikişleri aldık. Genel durumu her geçen gün daha iyiye gidiyor. Ayrıca havuzda her gün egzersiz yaptırıyoruz.''
     Kaplumbağanın ön yüzgecinde İtalya'da plakalandığını tespit ettiklerini belirten Altuğ, öncelikle Doğal Hayatı Koruma Birliği yetkililerini bilgilendirdiklerini ve İtalya'daki yetkililere irtibat kurduklarını belirterek, ''İtalya'daki yetkililere tüm gelişmeleri iletiyoruz. Caretta carettanın sağlığına kavuşup denize bırakılması için seferberlik halindeyiz'' diye konuştu.
     Kaplumbağaya 'Romantik' adını verdiklerini ifade eden Altuğ, gelişmeleri yakından takip ettiklerini, öğrencilerin de son derece hassas ve titiz bir şekilde tedavi sürecine katkı sağladıklarını ve gerektiğinde de nöbet tuttuklarını belirtti.
     Av mevsiminin başlaması nedeniyle balıkçılardan kaplumbağalara karşı duyarlı olmalarını isteyen Altuğ, bu yıl fakültelerine ''Romantik'' ile birlikte 5 kaplumbağa getirildiğini, bunlardan birisini de tüm çabalarına rağmen kurtaramadıklarını hatırlattı.