Romanyalı öğrenciler Hatay'da

 Hayat Boyu Öğrenme ''Comenius İki Taraflı Okul Ortaklığı'' projesi kapsamında, Romanya'dan Hatay'a gelen 23 öğrenci Hatay Arkeoloji Müzesi'ni gezdi.
Romanyalı öğrenciler Hatay'da
 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katılmak üzere, koordinatörlüğünü İskenderun İlçesi'ndeki Azganlık Organize Sanayi İlköğretim Okulu İngilizce Öğretmeni Gülşah Zobar'ın üstlendiği proje çerçevesinde kente gelen öğrenciler, Hatay'ın ve Türkiye'nin kültürünü yakından tanıma fırsatı buldu.
     İskenderun'daki 23 Nisan kutlamalarının ardından kentin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret eden 23'ü öğrenci 30 kişilik grup, daha sonra Hatay Arkeoloji Müzesi'ni gezerek burada sergilenen eserleri inceledi.
     Proje koordinatörü Zobar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje ile Avrupa'nın farklı ülkelerinde yaşayan öğrenci ve öğretmenlere ortak ilgi alanlarındaki bir konuda birlikte çalışma fırsatı sağlandığını söyledi.
     Romanya'dan gelen 23'ü öğrenci 30 kişilik gruba 10 gün boyunca Türkçe kursu verdiğini vurgulayan Zobar, öğrencilerin başlangıç düzeyinde Türkçe yazmayı, okumayı ve konuşmayı öğreneceklerini ifade etti.
     Öğrencilere, Türk dilinin yanı sıra Türk kültürünü, tarihini, Türkiye'yi ve Hatay'ı tanıma fırsatı sunduklarını anlatan Zobar, aynı şekilde kendi öğrencilerinin de Romanya ve proje ortağı ülkelerdeki etkinliklere katıldığını kaydetti.