SAADET HEYETİ MORİTANYADAN DÖNDÜ

Moritanya Islah ve Kalkınma İçin Milli Birlik Partisi (Tavasul) davetlisi olarak bu ülkeye giden Saadet Partisi heyeti Moritanya’dan döndü.

SAADET HEYETİ MORİTANYADAN DÖNDÜ
Moritanya'nın başkenti Novakşit'ta yapılan genel kurula Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez ve Genel İdare Kurul (GİK) üyesi Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan katıldı.25’e yakın ülkenin iştirak ettiği kongrenin ilk gününde genel başkan Muhammet Cemil Mansur'un açış konuşmasından sonra yabancı katılımcılar adına, Hamas liderlerinden Musa Ebu Merzuk ve Tunus Nahda Lideri Raşit el-Gannuşi’nin yanı sıra Fas Adalet Bakanı ile Senegal, Cezayir, Suriye ve Türkiye’den katılımcılara birer konuşma verildi. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez kongrede yaptığı konuşmada Arap baharıyla kısmi teneffüs havası esse de bu yeterli i değildir. Esas iş bundan sonra başlıyor dedi. Bitmez İslam Birliği kurmanın önemine dikkat çekerek bu gerçekleşmeden yapılan her icraat sonuçsuz kalır dedi. Hasan Bitmez şunları söyledi. “İslam Dünyasındaki özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmelerin iyi şeylerin olacağına dair umudumuzu arttırmıştır. Ancak İslam Âlemi olarak karşı karşıya bulunduğumuz büyük tehlikeleri unutmamamız ve bunlara karşı tedbirli olmamız gerekiyor. Mahalli ve bölgesel problemlerin çözümü ile meşgul olurken asıl problemi unutmamalıyız.

Bugün dünyada İslam düşmanlığı yaşanıyor. İngiltere Eski başkanı Margaret Teacher, 1990 yılında Sovyetlerin dağılmasından sonra İskoçya’da yapılan NATO toplantısında: “Düşmanı olmayan ideoloji yaşayamaz. Bizim yaşayabilmemiz için mutlaka bir düşmanımızın olması gerekiyor. Onun yerine yeni bir düşman koymamız gerekiyor. Bu yeni düşman İslam olacaktır.” Demiştir. Yine ABD Eski Başkanı Bush, 11 Eylül olayından sonra “Haçlı Seferi” başlattığını söyledi. Irak İşgali esnasında “Bu bir haçlı seferidir.”  Dedi.ABD Dışişleri Eski Bakanı Condeleezza Rice da, 2003 yılında ’te Fas’tan Endonezya’ya kadar “22 Ülkenin sınırı ve rejimi değişecek dedi.Bu sözler ve niyetler karşısında ne yapmamız gerekiyor? Hakka ve adalete dayalı yeni bir dünya kurmamız gerekiyor. Bunun içinde “İslam Birliği’ni kurmamız ve İslam Kardeşliğini tesis etmemiz gerekiyor. Bunun için; Müslüman Ülkeler Birleşmiş Milletler Teşkilatını, Müslüman Ülkeler Ekonomik işbirliği Teşkilatını, Müslüman Ülkeler Ortak Para Birimini(İslam Dinarı) oluşturmamız ve kullanmaya başlamamız gerekiyor. Kültürel işbirliği, teknolojik işbirliği, Kadın ve aile işbirliği, Müslüman Ülkeler Askeri İşbirliği Teşkilatını(İslam Barış Gücü) kurmamız gerekiyor. Müslümanlar hiçbir şekilde düşmanlarından/cellatlarından yardım dilememelidir” dedi. TC Novakşot büyükelçisi Musa Kulaklıkaya ve bu ülkede bulunan Türklere ait bazı kurumları ziyaret eden Bitmez ve Çalışkan THY’ye ait tarifli seferle Türkiye’ye dönüş yaptı.