SAADET PARTİSİNDEN BASIN TOPLANTISI

Saadet Partisi Genel Merkez’in tüm Türkiye’de “Halka Kucaklaşma” programı kapsamında Hatay’a gelen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı yaptı.

SAADET PARTİSİNDEN BASIN TOPLANTISI
İlyas Tongüç yaptığı açıklamada, “Türkiye ve dünyada gelişen hadiseler çerçevesinde bölgemizde bir ateş topunun ülkemizi de etkileyecek halde devam ettiğini görmekteyiz.Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) adım adım gerçekleştiriliyor. Fas’tan Endonezya’ya kadar olan İslam coğrafyasının bu plan dâhilinde bölünüp coğrafi sınırları yeniden şekillendiriliyor. Bu bağlamda Tunus’la başlayan hareketlenme en sonunda yanı başımızda Suriye‘nin de bir ateş topuna dönmesini sağlayan olaylarla bugüne kadar gelmiştir. 3 ay içerisinde bu meselenin biteceğini hesap edenler, yıllar geçmesine rağmen meselenin kangrenleşerek çok daha farklı boyutlara girdiği görülmektedir. Bölgemizde Irak’ın parçalanması ile beraber, Suriye’nin de bölünmesi neticesinde, İsrail’in rahat etmesi temelindeki siyaset ile bölgenin istikrarsızlaştırılması ve her petrol kuyusunun başına bir devletçik kurma anlayışının hızla yürüdüğünü görmekteyiz. Siyasi, ekonomik ve fiili işgallerle bu bölgeler işgal ediliyor.Kobani üzerinden eylemler ile geliştirilen çeşitli hadiseler Türkiye’yi de karıştırabilecek potansiyele sahiptir diyen Tongüç, “Stratejik ortaklarımız diye ifade ettiklerimiz bindiğimiz dalı kesmekle meşgul oldukları ayan beyan ortadadır.
Bu süreç, Türkiye’nin başı belaya sokuluncaya kadar devam ettirileceği anlaşılmaktadır. Onun için Türkiye’nin bir an önce bu dış politikada Suriye başta olmak üzere yapmış olduğu yanlış tercihten bir an evvel vazgeçerek milli, yerli, izzetli ve şahsiyetli bir dış politikaya dönmek mecburiyeti vardır. Yoksa bunun şehirlerimizde meydana getirdiği tahribat ortadadır. İşsizliğin zaten kol gezdiği, neredeyse Ortadoğu ticaretimizin tamamını, üzerinden yaptığımız Suriye yolunun kapanması ile birlikte, Irak uzun zamandır sıkıntılı olması ile birlikte bölgede ticari anlamda şehirlerimizde bir enkaz meydana getirmiştir. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Hatay başta olmak üzere krizler görülmektedir. Bu noktada bir an önce çare olarak dış politikanın şuan ki yürütülemez tercihten vazgeçilerek, yerli, mili, bölgesel reçetelere dönmek zorundadır. Bu topraklarda bin yıl beraber olduğumuz insanlarla devam edecek ilişkileri tamamen koparmak yerine, yeniden bölgenin en iyi şekilde nasıl mamur hale getireceği konusu ele alınması gerekmektedir.İşsizlik başta olmak üzere Türkiye’de ekonomik anlamda bir sıkıntının da baş gösterdiğini söylememiz mümkündür. Her 4 genç kardeşimizden birinin, OECD ülkeler arasında okumuş işsizlilerin en çok Türkiye’de bulunması ile birlikte her 5 gençten birinin işsizler sınıfında yer aldığını görmek durumundayız. Bu hususu turizm ve hizmet sektöründen gelecek gelirlerle ortadan kaldıracağımı düşünüyorsak yanılırız. Yunanistan ve İspanya bu konuda Turizm ve hizmet sektöründe önce olmasına rağmen ikisi de batmıştır.