Sağlık İçin MKܒde Buluştular

MKÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu tarafından Atatürk Konferans Salonunda “Spor Yaralanmalarında Güncel Yaklaşımlar’’ konulu panel düzenlendi.

Sağlık İçin MKܒde Buluştular
Panele, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder,Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Nilüfer Çetişli Korkmaz,Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürhan Dönmez, Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Boran Yosmaoğlu, MKÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydıner Kalacı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Defne Kaya, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrem Düzgün, Göztepe Spor Kulübü Fizyoterapisti Barış Doğan’ın yanı sıra idari personel ve geleceğin fizyoterapistleri katıldı. Panel Doç. Dr. Nilüfer ÇetişliKorkmazın açılış konuşmasıyla başladı. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokul Müdürü Çetişli, modern fizyoterapi mesleğinin dünyada 140 yıldır faaliyet gösterdiğini ve toplum sağlığı ile doğrudan ilişkili olan bir meslek olarak kabul edildiğini ifade etti. Ülkemizde ise 50 yıldır faaliyet gösteren fizyoterapi biliminin eğitim, araştırma ve birikim açısından Amerika ve Avrupa ülkelerindeki seviyeye kısa sürede ulaştığını ve bunun yanında spor fizyoterapistliğinin ise çok daha genç olup giderek önem kazanan bir fizyoterapi ve rehabilitasyon dalı haline geldiğini vurguladı.
 
 Doç. Dr. Çetişli konuşmalarına panelin gerçekleşmesinde katkıları olan herkese teşekkür ederek son verdi. Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ise konuşmasında öncelikle ev sahipliğini yaptığımız spor yaralanmalarına karşılık bilincin artırılmasında katkıda bulunacak bir faaliyet içerisinde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rektör Güder, “Bir Dirhem Tedbir, Bin Okka Tedaviye Evladır’’ sözüne eş değerdeki sosyal sorumluluk ve duyarlılık gayesiyle düzenlenmiş olan panelde bugün sporun yalnızca serbest zaman değerlendirmesi ya da sağlık ve zindelik geliştirme aracı değil, aynı zamanda ekonomik, siyasal ve kültürel boyutları olan dinamik bir yere sahip olduğuna değindi. Rektör Güder Reyhanlı’daki yaşanan patlamalar sonucunda üniversitemizin ilgili alanlarından ihtiyacı olan bölge vatandaşlarına hizmet için koştuklarını söyleyerek “Bu bir sosyal sorumluluktur. Bu doğrultuda üniversitemiz üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirerek bölgenin yaralarına merhem olmaya çalışmıştır” dedi.Tedbir ve önlem bilincine sahip olunması ve bunu hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru olarak görmemiz gerektiğinin altını çizen Rektör Güder konuşmacılara, dinleyenlere aktaracakları aydınlatıcı bilgilerden ötürü teşekkürlerini sundu. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelen alanlarında uzman öğretim üyeleri de dinleyenleri, Spor Hekimliğinde Güncel Tedavi Uygulamaları, HamsistringKasstrainleri ve Rehabilitasyon, Spor yaralanmaları sonrasında Ağrı ve Elektro Fiziksel Ajan Uygulamaları, ‘Acl re Konstrüksiyon’, ‘Acl ve Rehabilitasyon’, Omuz Problemlerinde Fonksiyonel Rehabilitasyon gibi konularda yaptıkları sunumlarla bilgilendirdiler.Panelde en çok heyecan yaşatan konuşmacı Fizyoterapist Barış Doğan idi. Doğan, bundan iki yıl önce Mustafa Kemal Üniversitesi Fizyoterapi Bölümünden mezun olmanın ve şuanda fizyoterapi alanında kendi üniversitesinde konuşmacı olarak katılmanın heyecanını yaşadığını dile getirdiği sunumunda, “Spor Kulübünde Rehabilitasyon’’ deneyimlerine değindi.Yoğun katılım sağlanan panelde soru ve cevap kısmından sonra, program katılımcılara teşekkür belgelerinin takdimiyle son buldu.