SAĞLIK İÇİN SÜT İÇİN

- Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, insanın hayatı boyunca en çok ihtiyaç duyduğu besinin süt olduğunu ifade ederek, her yaş grubunun sağlık için süt içmesi gerektiğini belirtti.
SAĞLIK İÇİN SÜT İÇİN
   Lekesiz, Vali Ürgen Parkı'nda ''27 Mayıs Dünya Süt Günü'' dolayısıyla yapılan etkinlikte yaptığı konuşmada, sadece çocukların değil bütün yaş gruplarının süt içmesinin sağlık için çok önemli olduğunu ifade etti.
     İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez ise sütün bütün proteinleri içinde barındıran, faydaları saymakla bitmeyecek çok önemli bir besin olduğunun altını çizdi.
 

     Süt içmenin büyüme ve gelişmeye faydasının yanında bir çok yararının bulunduğunu kaydeden Kerkez şöyle devam etti:
     ''Dengeli ve sağlıklı beslenmenin en temel ögelerinden birisi olan sütün bazı temel faydaları şunlar, büyüme ve gelişmeyi sağlar, dişleri korur ve çürükleri önler, hücre, doku, saç ve tırnak oluşumunda rol alır, yaraların çabuk kapanmasını sağlar, kasları güçlendirir, beynin gelişmesi ve çalışmasında faydalıdır''
     Kerkez, çocuklara sütü sevdirmek için anne ve babaya önemli görevler düştüğünü, ilk önce ebeveynlerin süt içmesi gerektiğini, ayrıca çocuklara sütü sevdirmek için içine meyve karıştırılabileceğini kaydetti.
     İl Tarım Müdürü Bestami Zabun da hayvansal gıdalar içinde en önemli olan besinin süt olduğunu vurgulayarak, sütün doğal şekilde tüketilmesinin daha yararlı olacağını savundu.
     Zabun süt tüketiminde ülkenin çok düşük seviyelerde yer aldığını belirterek süt tüketiminin arttırılması için bu gibi faaliyetlerin artması gerektiğini kaydetti.
 

     Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Lütfi Dana Haliloğlu, Türkiye'nin yıllık 12,2 milyar litre süt üretimi ile dünyanın en büyük 16. üreticisi konumunda olduğunu, fakat tüketimde ise Avrupa ülkeleri arasında son sırada yer almasının kötü bir sonuç olduğunu ifade etti.
     Konuşmaların ardında ilköğretim öğrencilerinin şiir dinletisi ve oyun gösterileri gerçekleşti. Ardında süt içime alışkanlığı kazandırılması adına süt yarışmaları düzenlendi. Yarışmada birinci gelen öğrencilerin hediyelerini Vali Lekesiz verdi.
     Lekesiz, kurulan stantlarda katılan öğrencilere süt dağıttı ve anaokulu öğrencilerinin süt içme konulu fotoğraf sergisini gezdi.
     Etkinliğe Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı İzzet Kakil, İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu bir çok kurum müdürü, öğrenci ve veliler katıldı.
SAĞLIK İÇİN SÜT İÇİN haberi 24 Mayıs 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  58525 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle